17 Август, 2026

Пратиха зад решетките бивш ковчежник на Ватикана, блудствал с деца

Пратиха зад решетките бивш ковчежник на Ватикана, блудствал с деца
Джордж Пел, снимка: Ройтерс/БТА

Австралийският кардинал Джордж Пел, някога трета по значение фигура във Ватикана, а днес изпаднал в немилост, бе осъден днес за педофилия на 6 години затвор, от които трябва да изтърпи най-малко три години и осем месеца, преди да е възможна пробация, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.

Съдията Питър Кид заяви на процеса в Мелбърн, че е взел под внимание "отвратителните престъпления", извършени от 77-годишния духовник, но също и напредналата му възраст, както и факта, че "иначе е водел безупречен живот".

Най-високопоставеният католически сановник, признаван някога за виновен в изнасилване на малолетни, бе застрашен от 50-годишна присъда за сексуални действия срещу две 13-годишни тогава момчета хористи в Мелбърн през 1996 и 1997 г.

Кардиналът "има право на справедливо и сигурно правосъдие", заяви съдия Кид, като изрази съжаление по повод "манталитета на тълпата", присъщ на част от обществото. "Вие не бива да послужите за изкупителна жертва", добави той. "Не съм тук, за да съдя Католическата църква", увери магистратът, като подчерта, че са от значение единствено фактите.

Съдията наблегна върху "дълбоките" и "тежки" последици от престъпленията на духовника върху единия от пострадалите, който днес още е жив, и вероятно върху другия, починал от свръхдоза хероин. Джордж Пел, който твърди, че е невинен и обжалва присъдата, бе признат за виновен в сексуални сношения с двете момчета през декември, но това бе огласено едва в края на февруари по юридически съображения, уточнява АФП.
Сподели:
От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

От „Азов“ показаха как унищожават 67 руски цистерни с гориво в Донецка област

Украинските защитници подчертават, че за разлика от руските окупационни сили, 1-ви корпус на НГУ „Азов“ не нанася удари по цивилни бензиностанции и не атакува мирното население

Украинските дронове практически напълно парализираха износа на руско зърно

Украинските дронове практически напълно парализираха износа на руско зърно

Кремъл получава около 15 млрд. долара годишно валутни приходи от продажбата на зърно в чужбина.

ССО освободиха Андреевка-Клевцово в Донецка област, 30 руски войници са пленени

ССО освободиха Андреевка-Клевцово в Донецка област, 30 руски войници са пленени

„30 военнослужещи от Русия бяха принудени да се предадат в плен. Онези, които продължиха да оказват съпротива, бяха унищожени. Андреевка-Клевцово отново е под контрола на Украйна“, съобщиха от ССО.

Коментари (0)