11 Май, 2026

Иван Шишков: Газовата връзка с Гърция не е завършена, поискахме график от строителя

Иван Шишков: Газовата връзка с Гърция не е завършена, поискахме график от строителя

Иван Шишков

След по-малко от два месеца може да е готова

Проблемът с интерконектора е, че има недовършено строителство, не е административен. Това заяви пред бТВ служебният министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков.

По думите му това, че междусистемната връзка не е завършена, не означава, че няма да бъде завършена и пусната в експлоатация.

„Работят 4-5 министерства в идеален синхрон“, увери Шишков.

Той е поискал от фирмата, която изгражда интерконектора,  пълен график по дни за неговото завършване, който трябва да бъде представен до края на деня.

Министърът е предложил обектът да се раздели на два етапа. Така ще може  след завършването на работата, свързана с непосредствената експлоатация и противопожарните мерки интерконекторът да бъде въведен в експлоатация след по-малко от два месеца.  

„Иначе още три месеца няма да може да се въведе в експлоатация“, посочи Шишков.

Той добави ,че държавата ще направи всичко възможно, за да се ускорят административните процедури.

По отношение на пътното строителство служебният министър коментира, че няма проблем с договорите, сключени от държавата с фирмите, но има проблем с възлаганията, които надхвърлят заложеното в договорите.

По думите му, за това не са отговорни строителите, а управлението на ГЕРБ.    

Министър Шишков е разпоредил и проверка във ВиК холдинга заради поскъпването на водата.  

Той коментира, че в рамките на предишния служебен кабинет е установил, че холдингът  разполага със средства, които може да се инвестират в намаляване на загубите и в мощности за производство на ток, които да помогнат да се намали цената или поне  да се овладее вдигането й.

Сподели:

Коментари (0)

ПБ: Висящите конкурси в съдебната система се отменят, гласуването за ВСС - само на хартия

ПБ: Висящите конкурси в съдебната система се отменят, гласуването за ВСС - само на хартия

Предвидено е министърът на правосъдието да може да оспорва всички решения и актове на Пленума и на колегиите на ВСС пред Върховния административен съд като е заложено, че жалбата спира изпълнението на обжалваните решения на кадровиците

Йордан Иванов, ДСБ: Мерките на „Прогресивна България“ са с белези на марксистки подход

Йордан Иванов, ДСБ: Мерките на „Прогресивна България“ са с белези на марксистки подход

„Притеснява ни отказът на управляващите да позволят на хора да докажат, че нямат политически зависимости"

ДПС за пакета от мерки, предложен от ПБ: Това са първи стъпки в правилната посока

ДПС за пакета от мерки, предложен от ПБ: Това са първи стъпки в правилната посока

"Трябва да отчетем огромния дисбаланс по веригата на доставките – не само на храни, а на всички стоки"