Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че все още е твърде рано да се обсъжда изпращането на мироопазващи войски в Украйна, това виждане бе подкрепено и от основния му съперник на изборите този уикенд Фридрих Мерц.
Два дена преди гласуването Шолц каза, че въпросът дали Берлин ще бъде готов да изпрати германски войници в подкрепа на евентуално прекратяване на огъня „е дебат, който не бива да водим сега“.
„Все още сме далеч от прекратяване на огъня и не знаем дали международни войски, войски на ООН или каквото и да е друго могат да играят роля там и дали изобщо ще се случи“, оправда се Шолц пред обществената телевизия ZDF.
Шолц подчерта, че Украйна няма да бъде „оставена сама“ сега когато наближава тригодишнината от пълномащабното нахлуване на Русия.
„Сега, когато се водят преговори, тя може да разчита на Германия и Европа като цяло“, сподели той.
Междувременно избирателите можеха да бъдат сигурни, че левоцентристът Шолц ще продължи да действа „решително в подкрепа на Украйна“, ако получи мандат да продължи да бъде канцлер.
Мерц, чиито консерватори са в силна позиция за спечелване на изборите, повтори думите на Шолц за Украйна.
„Твърде рано е да се мисли за изпращане на германски войски в Украйна“, повтори позицията на Шолц и Мерц, също в интервю.
„Може да се окаже, че трябва да има гаранции за сигурността на Украйна. Но това не е възможно, докато там има война“, заключи Мерц.
Коментари (0)