Той определи извършената атака като необосновано и крещящо нарушение на международното право
Това е ужасен ден за Украйна и мрачен ден за Европа. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц, който осъди нападението на Русия срещу Украйна, съобщава "Ройтерс".
Той определи извършената атака като необосновано и крещящо нарушение на международното право.
Шолц посочи, че Германия ще се консултира с партньорите от Г-7, НАТО и Европейския съюз.
Той е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски и го е уверил в солидарността на Германия.
"Имаме сухопътна война в Европа, която смятахме, че ще открием само в учебниците по история. Това е грубо нарушение на международното право", заяви от своя страна министърът на икономиката Робърт Хабек. За Русия тази атака ще има тежки политически и икономически последици, подчерта той.
Германският външен министър Аналена Бербок пък бе категорична, че международната общност няма да забрави този "позорен ден" и заяви, че Германия ще отговори заедно със своите партньори.
Тази нощ руският президент обяви започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас".
Впоследствие украинският президент Володимир Зеленски обяви, че въвежда военно положение в цяла Украйна.
От Белия дом излязоха с изявление, в което се посочва, че Путин е избрал преднамерена война, която ще доведе до катастрофални загуби на живот и човешки страдания.
От своя страна ООН пък призова руския президент да изтегли войските си от Украйна в името на човечеството, а британският премиер Борис Джонсън упрекна Путин, че е избрал пътя на кръвопролитието и унищожението със започването на непредизвикана атака срещу Украйна.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също уверич, че ЕС ще държи Москва отговорна за "неоправданата" й атака срещу Украйна.
Фактор
Той определи извършената атака като необосновано и крещящо нарушение на международното право.
Шолц посочи, че Германия ще се консултира с партньорите от Г-7, НАТО и Европейския съюз.
Той е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски и го е уверил в солидарността на Германия.
"Имаме сухопътна война в Европа, която смятахме, че ще открием само в учебниците по история. Това е грубо нарушение на международното право", заяви от своя страна министърът на икономиката Робърт Хабек. За Русия тази атака ще има тежки политически и икономически последици, подчерта той.
Германският външен министър Аналена Бербок пък бе категорична, че международната общност няма да забрави този "позорен ден" и заяви, че Германия ще отговори заедно със своите партньори.
Тази нощ руският президент обяви започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас".
Впоследствие украинският президент Володимир Зеленски обяви, че въвежда военно положение в цяла Украйна.
От Белия дом излязоха с изявление, в което се посочва, че Путин е избрал преднамерена война, която ще доведе до катастрофални загуби на живот и човешки страдания.
От своя страна ООН пък призова руския президент да изтегли войските си от Украйна в името на човечеството, а британският премиер Борис Джонсън упрекна Путин, че е избрал пътя на кръвопролитието и унищожението със започването на непредизвикана атака срещу Украйна.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също уверич, че ЕС ще държи Москва отговорна за "неоправданата" й атака срещу Украйна.
Още от Свят
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели
Лавров в задочен спор с Рубио: Ако онова в Аляска не е споразумение, какво разбират САЩ под споразумение?
"Ако едната страна - в този случай Съединените щати, е поставила на масата своите предложения за уреждане на кризата, а другата страна е изразила съгласие с тези предложения, тогава да се каже, че не е постигнато споразумение, някак не е много изящно"