15 Януари, 2026

Щайнмайер официално разпусна правителството на Шолц

Щайнмайер официално разпусна правителството на Шолц

Франк-Валтер Щайнмайер, снимка: архив

След учредителното заседание на новия Бундестаг Щайнмайер похвали вече бившите министри за тяхната работа и им връчи удостоверенията за уволнение в двореца Белвю

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер официално разпусна кабинета на канцлера Олаф Шолц, съобщи Zeit Online.

След учредителното заседание на новия Бундестаг Щайнмайер похвали вече бившите министри за тяхната работа и им връчи удостоверенията за уволнение в двореца Белвю.

„Като федерално правителство вие често трябваше да действате много бързо и решително“, се изказа федералният президент, като припомни пандемията от коронавирус, руската война срещу Украйна, нападението на Хамас срещу Израел и последвалата война в Газа.

Щайнмайер благодари на Шолц най-вече за реакцията му срещу руската инвазия в Украйна, която нарече „огромен подвиг на сила“.

Президентът отбеляза, че правителството на Шолц е успяло да подобри отбранителните способности на Германия в средносрочен план с помощта на специален фонд и е проявило всички усилия, за да осигури енергийните доставки през първата зима на войната.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген