26 Декември, 2025

Ще бъде ли огласен публично докладът за руска намеса в изборите на САЩ?

Ще бъде ли огласен публично докладът за руска намеса в изборите на САЩ?

Заключенията на специалния прокурор Робърт Мълър по случая са в ръцете на министъра на правосъдието

Разследването за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г. приключи. Резултатите обаче не бяха оповестени. Заключенията на специалния прокурор Робърт Мълър по случая са в ръцете на министъра на правосъдието. Адвокатите на президента Доналд Тръмп настояват да се запознаят предварително с доклада, а неговите опоненти - демократите, искат веднага да бъде огласен публично.

Още не е ясно дали докладът ще бъде частично или напълно огласен. Министърът на правосъдието Уйлям Бар ще уведоми американските законодатели за основните заключения на Мълър вероятно още днес или утре.

Източник от министерството твърди, че прокурорът не препоръчва нови обвинения. За публикация на доклада настояват от Демократическата партия.

"Наложително е целият доклад да бъде огласен. На Белия дом не трябва да се позволява да се намеси в решението кои части да бъдат публикувани", заяви Чък Шумър, лидер на демократите в Сената. 

Мисията на специалния прокурор ще приключи тези дни, съобщи днес говорителят му. Робърт Мълър подведе под отговорност 34 души, сред тях руски граждани и шестима души, свързани с кампанията на Тръмп. Разследването му трябва да отговори на основния въпрос - повлияла ли е Москва на избора на президент на Америка през 2016-та.

Не, не е имало съглашателство, повтаря непрекъснато Тръмп. Русия също отрича някаква роля.

Конфиденциалният все още доклад подготвя сцената за големи публични битки, смятат наблюдатели.

Подобно на Мълър, специален прокурор разследва скандала "Уотъргейт", който през 1974 г. принуди Ричард Никсън да стане единственият американски президент, подал оставка.
Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят