24 Март, 2026

Ще има ли добив на волфрам край Велинград?

Ще има ли добив на волфрам край Велинград?

Курортният град организира обсъждане на проекта с граждани, синдикати, бизнес и министър Ненов Димов

Проектът за добив на волфрам край Велинград ще е тема на среща между министъра на околната среда и водите Нено Димов, граждани, синдикати, представители на браншови организации от сферата на туризма и неправителствени организации.

Обсъждането е организирано от общината в курортния град, която се опитва да спре възможността за рудодобив в района. Причина за безпокойството им е концесията на мина Грънчарица, за която има инвестиционно намерение за добив и преработка на волфрамова руда.

Според общинските власти и местни граждански организации това ще замърси въздуха и ще попречи на туризма. Според инвеститора на проекта производството не е опасно за хората и природата в района.

Преди няколко месеца Върховният административен съд отхвърли жалбата на кмета на Велинград срещу процедурата за инвестиционно намерение за добив на волфрам.

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Отрасълът не е ключов за БВП, но осигурява работа на стотици хиляди хора, често в градове, където цялата икономика зависи от едно предприятие.

Цените на петрола се понижиха значително, след като Доналд Тръмп съобщи за деескалация с Иран

Цените на петрола се понижиха значително, след като Доналд Тръмп съобщи за деескалация с Иран

Фючърсите на индекса Dow Jones Industrial Average се повишиха с около 1100 пункта, или 2,6 на сто. Фючърсите на S&P 500 нараснаха с 2,7 на сто, а тези на Nasdaq-100 също се увеличиха с 2,7 на сто

Георги Клисурски: Има риск да загубим 800 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

Георги Клисурски: Има риск да загубим 800 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

От цената на петрола ще зависят и цените на горивата, ако се задържат около 1,60 евро, не очаквам драматични поскъпвания при останалите стоки, каза служебният министър на финансите