5 Декември, 2025

Ще проработи ли идеята на Макрон и Туск за чуждестранни миротворци в Украйна след края на войната

Ще проработи ли идеята на Макрон и Туск за чуждестранни миротворци в Украйна след края на войната

Снимка: БГНЕС

Володемир Зеленски е скептичен към идеята, проблемите на страната му сега са други – да получи надеждни оръжия, за да отблъсне агресора от териториите си

Полският министър-председател Доналд Туск е обсъдил с френския президент Еманюел Макрон възможността за разполагане на чуждестранни войски в Украйна в случай на прекратяване на огъня.

Варшава към момента не планира „такива действия“.

От своя страна Макрон призова за изход от войната на Русия в Украйна, която продължава вече почти три години, който да отчита интересите както на Киев, така и на Европейския съюз. Френският президент заяви, че суверенитетът на първия и сигурността на блока са заложени на карта.

Посещението на Макрон във Варшава се състоя дни след като той се срещна в Париж с украинския президент Володимир Зеленски и с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който обеща, че разрешаването на кризата ще бъде негов основен приоритет, когато встъпи в длъжност следващия месец.

Отиващата си администрация на Джо Байдън се надпреварва да подкрепя Киев на фона на опасенията, че Тръмп може да се опита да наложи отстъпки на Украйна, за да постигне прекратяване на огъня.

По повод на спекулациите за миротворците Туск заяви, че е обсъдил въпроса с Макрон.

„Всяко решение относно полските действия ще бъде взето във Варшава и само във Варшава. За момента не планираме такива действия“, добави той.

Във Варшава Макрон не спомена публично възможността за чуждестранни миротворци, но през февруари той лансира идеята за западни войски в Украйна.

Запитан за това предложение в понеделник, Зеленски заяви: „Не съм съгласен. Честно казано, можем да мислим и да работим върху позицията на Еманюел (Макрон)“. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Последен ключов отчет за инфлацията преди решението на Фед за лихвите следващата седмица.

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Полският министър на външните работи критикува поведението и на двамата президенти – на Украйна и на Полша.

Норвегия купува още две подводници и далекобойни ракети заради руската заплаха

Норвегия купува още две подводници и далекобойни ракети заради руската заплаха

„Като „очи и уши“ на НАТО на Север това изисква по-големи способности да показваме присъствие, да наблюдаваме и да възпираме в нашия регион."