Според публикации, предприятието в Оснабрюк може да произвежда различни компоненти за системата „Железен купол“, включително тежкотоварни камиони за транспортиране на ракети, пускови установки и електрогенератори
Германският автомобилен производител Фолксваген води разговори с израелската отбранителна компания "Рафаел Адвансд Дифенс Системс" за евентуално преобразуване на завода на компанията в Оснабрюк, който е заплашен от закриване, за производство на компоненти, свързани с отбранителната индустрия.
Компанията Фолксваген обаче изключва възможността в завода да се произвеждат оръжия и отказва да потвърди или отрече медийни информации, че се водят разговори за друго военно свързано производство с израелската фирма, производител на противоракетната система „Железен купол“.
Германският автомобилен концерн заяви пред Евронюз, че води „диалог с различни участници на пазара“ в рамките на „отворен процес на преглед“ за бъдещето на обекта, след като производството на автомобили в завода приключи през 2027 г. Компанията подчерта, че „в момента няма конкретни решения или заключения относно бъдещата посока на развитие на обекта“.
Медийни публикации, първоначално появили се във Financial Times, предполагат, че тези разговори може да включват и "Рафаел Адвансд Дифенс Системс", което поражда възможността заводът – един от по-малките на Фолксваген, но важен работодател в региона – да премине от производство на автомобили към изработка на компоненти за системи за противовъздушна отбрана. Фолксваген не потвърди директно тези информации.
„Производството на оръжия от Фолксваген АГ остава изключено“, заяви говорител на компанията, като добави, че фирмата не „спекулира с бъдещи планове за обекта в Оснабрюк“. Заводът, който компанията описва като „обект, ориентиран към проекти и поръчки за малки серии и специални разработки“, през последните месеци разработва различни автомобилни концепции, за да проучи възможни нови приложения. Дали някоя от тези идеи ще доведе до конкретни проекти „предстои да се види“, заявиха от Фолксваген.
Фолксфаген от известно време търси възможности за бъдещето на обекта в Оснабрюк, като около 2300 работни места са изложени на риск, ако заводът бъде окончателно закрит. Ако бъде постигнато споразумение с компанията "Рафаел Адвансд Дифенс Системс", всички 2300 работни места в предприятието могат да бъдат запазени.
Подобно сътрудничество би било показателен пример за това как германската автомобилна индустрия все по-често търси партньорство с бързо развиващия се отбранителен сектор в страната. От гледна точка на Израел, Германия отговаря на ключови изисквания и се счита за идеално място за подобни проекти заради географското си положение и основаното на доверие сътрудничество между двете държави по чувствителни програми.
В миналото военни камиони вече са били произвеждани чрез компанията Райнметал МАН Милитъри Вийкълс – съвместно предприятие, в което Райнметал има контролен дял заедно с дъщерното дружество на Фолксваген – МАН.
Преобразуването на производството в завода в Оснабрюк би изисквало сравнително малки инвестиции и може да бъде реализирано в рамките на 12 до 18 месеца. Това обаче първо трябва да бъде одобрено от работниците. Предвид трудовата история на Фолксваген и чувствителността около производството за отбраната, това може да се окаже сериозна пречка.
Според публикации, предприятието в Оснабрюк може да произвежда различни компоненти за системата „Железен купол“, включително тежкотоварни камиони за транспортиране на ракети, пускови установки и електрогенератори. Фолксваген няма да произвежда самите ракети-прехващачи - червена линия по отношение на производството на оръжия, която компанията отново потвърди в коментар пред Евронюз./БГНЕС
Още от Бизнес
НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене
Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова поясни, че се въвеждат две европейски директиви, предвижда се санкция, която може да бъде наложена на банка, на финансов холдинг, за принудително изпълнение при неизплащане на финансови задължения
Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани
Икономисти предупреждават, че новият дълг от 3,8 млрд. евро е следствие от натрупани бюджетни дефицити, ограничена ликвидност и години на отлагани финансови решения
Николай Василев: Има три причини да сме първи по ръст на инфлация в ЕС
Правителството не е дало никакви идеи за бюджета, въпреки това пораженчески веднага взима дълг, имаше само споменаване на микроскопични идеи за реформи