19 Май, 2026

Щолц е готов да преговаря с Путин за прекратяване на войната, но не зад гърба на Украйна

Щолц е готов да преговаря с Путин за прекратяване на войната, но не зад гърба на Украйна

Олаф Шолц

Иска да проучи начини за прекратяване на войната

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Берлин иска да проучи начини за прекратяване на конфликта в Украйна. Той добави, че е готов да преговаря с руския президент Владимир Путин.

„Наред с ясната подкрепа за Украйна е време да направим всичко възможно, за да проучим как можем да стигнем до ситуация, в която тази война да не продължава безкрайно“, каза Шолц пред германския парламент. Той обясни, че е отворен за разговори с участието на руския президент Владимир Путин.

„Когато сме запитани, дали ще говорим и с руския президент, ние казваме - да, така е“, посочи канцлерът.

Въпреки това той добави, че „решенията никога няма да бъдат вземани през главата на Украйна и без съгласието на нашите близки партньори“.

Германия е вторият най-голям военен поддръжник на Украйна след Съединените щати.

Коментарите на Шолц дойдоха в същия ден, в който украинският президент Володимир Зеленски представи своя дългоочакван план за победа, който да сложи край на инвазията на Русия. Зеленски отхвърли всякакви териториални отстъпки и настоя за засилена подкрепа от Запада. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Русия атакува Харков и околностите: десетки къщи са повредени, има загинали и ранени

Русия атакува Харков и околностите: десетки къщи са повредени, има загинали и ранени

Русия атакува Харков и предградията му: десетки къщи са повредени, има загинали и ранени

Bangaranga създаде масов транс: Водещи на сутрешен блок в Кипър изпълниха танца на живо

Bangaranga създаде масов транс: Водещи на сутрешен блок в Кипър изпълниха танца на живо

Появиха се и балкански версии, сред тях и „Bangaranga кючек“. А в музикалното училище на Дара във Варна превърнаха песента в класика, съобщи бТВ

Тайван: Китай е най-големият източник на тревога и нестабилност в района

Тайван: Китай е най-големият източник на тревога и нестабилност в района

Китай, който разглежда демократично управлявания Тайван като своя територия, засили военния и политическия си натиск и отхвърли многократните призиви за преговори от президента Лай Чинг-те, наричайки го „сепаратист“, пише Ройтерс