7 Февруари, 2026

Швеция арестува четирима души за подготовка на терористични актове

Швеция арестува четирима души за подготовка на терористични актове

Установени са връзки с организираната престъпност

Шведската служба за сигурност (Sapo) е арестувала четирима души в Стокхолм за подготовка на терористични актове, които според агенцията са били свързани с ориентишран към насилие ислямски екстремизъм.

Sapo съобщи, че четиримата заподозрени са били арестувани по време на операция, проведена в сътрудничество с полицията в района на Стокхолм.

"Лицата са заподозрени в подготовка на терористични престъпления и престъпления с утежняващи обстоятелства, свързани с оръжия", се казва в изявление на Sapo.

По време на операцията са били претърсени редица места.

"Случаят е свързан с насилствен ислямски екстремизъм", продължава Sapo, като добавя, че има и връзки с организираната престъпност.

В отделно изявление шведската прокуратура потвърди арестите и заяви, че разследването се ръководи от прокурор от отдела за сигурност. В момента институцията не може да предостави повече подробности по случая.

Expressen съобщи, че местни жители са чули няколко силни трясъка, докато полицията е щурмувала сгради в южно предградие на Стокхолм.

Expressen заяви, че Националната оперативна група на полицията вероятно е използвала шокови гранати, когато е влязла в сградата на ислямска организация в предградието Тиресо. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Закопчаха заподозрени в опита за покушение над зам.-шефа на руското ГРУ

Закопчаха заподозрени в опита за покушение над зам.-шефа на руското ГРУ

Ген. Владимир Алексеев, който беше прострелян преди дни, е жив, след като му е била направена спешна животоспасяваща операция

Зеленски: Путин обмисля пауза във войната, изправен е пред труден избор

Зеленски: Путин обмисля пауза във войната, изправен е пред труден избор

Според разузнаването, не е в интерес на Путин да обявява мобилизация, но ако това се случи, войната няма да бъде спряна скоро, макар САЩ да искат това да се случи до лятото

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Натискът от Вашингтон не е само за избори, но и за легитимация на всяко бъдещо мирно споразумение. Зеленски разбира, че победа на избори сега би му дала „пресен“ мандат да преговаря от позицията на силата, а не като лидер с изтекъл мандат