Освен Швеция, международната коалиция за дронове включва Австралия, Канада, Дания, Естония, Германия, Литва, Нидерландия и Полша. Коалицията се ръководи от Великобритания, Латвия и Украйна. Тя започна да функционира през февруари като част от работата на Контактната група по отбраната на Украйна.
В края на май шведският премиер Улф Кристершон и украинският президент Володимир Зеленски подписаха двустранно споразумение за сътрудничество в областта на сигурността, според което Стокхолм ще предостави приблизително 6,5 милиарда евро военна помощ на Киев през 2024-2026 г.
Освен това Швеция се ангажира да прехвърли на Украйна разузнавателни самолети ASC 890, бойни машини на пехотата CV90 и 155-мм многоцелеви самоходни артилерийски установки Archer.
Украйна възнамерява да произведе хиляди дронове с голям обсег на действие, способни да нанасят дълбоки удари в Русия през 2024 г., и вече има до 10 компании, които работят по производството, каза министърът на цифровите технологии на Украйна Михайло Фьодоров в интервю за Ройтерс в понеделник.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства