Досега Ердоган блокираше членството на Швеция в НАТО
Швеция се съгласи да екстрадира в Турция мъж, осъден за трафик на наркотици, който е поддръжник на прокюрдската ПКК.
Турция обвини Швеция, че е убежище за "терористи", особено за членове на забранената Кюрдска работническа партия, която е в черния списък на Анкара.
Турция иска Швеция да се справи с екстремистките групи и да екстрадира десетки заподозрени, които според Анкара са свързани с неуспешния преврат от 2016 г. и с десетилетната кюрдска борба за независима държава.
Шведското правителство е решило да "предостави екстрадиция от Швеция по отношение на 35-годишен турски гражданин", заяви за АФП официалният представител на Министерството на правосъдието Ашраф Ахмед.
Решението идва, след като през май Върховният съд разреши репатрирането му в Турция, където се очаква той да изтърпи присъда за трафик на наркотици.
Министерството на външните работи на Швеция съобщи, че официални представители на двете страни ще се срещнат в сряда, за да обсъдят спряната кандидатура на Швеция за членство в НАТО.
Досега Ердоган блокираше членството на Швеция в НАТО, като обвиняваше Стокхолм, че е убежище за "терористи", особено за членове на ПКК.
Мъжът, чиято екстрадиция е разрешена, е осъден през 2014 г. на четири години и седем месеца в турски затвор за транспортиране на чанта, съдържаща канабис, според решението на шведския Върховен съд.
Той е освободен предсрочно и се премества в Швеция, но през август миналата година е арестуван по искане на турските прокурори.
Докато кандидатурата на Швеция все още се сблъсква с опозиция, Финландия успя да стане 31-ият член на НАТО на 4 април. /БГНЕС
Още от Свят
Дори привърженици на Путин в Русия вече питат: Какъв е смисълът на тази война?
Изданието ABC отбелязва, че животът на руснаците все повече се нарушава, а опасността от украинските дронове, които достигат дълбоко в руска територия, е само част от проблема
The Washington Post: Пентагонът тайно призна, че вече не е способен да защити Израел
Американските разрушители в източната част на Средиземно море от години участват в защитата на Израел.
Конгресмен: САЩ все още обсъждат с Украйна предаването на технологии за Patriot
„Смятам, че това е изключително важно и призовавам президента и Пентагона да действат възможно най-бързо“, каза той.