21 Януари, 2026

Швеция заплашена от много врагове, най-големият обаче е Русия

Швеция заплашена от много врагове, най-големият обаче е Русия

Русия е основната международна заплаха за сигурността на Швеция, а нейни врагове от чужбина могат да направят опит да се възползват от повишения риск от екстремистки прояви на насилие от страна на ислямисти и крайната десница, обяви днес шведската служба за сигурност и разузнаване СЕПО, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

"Всички трябва да се научим да живеем със сериозната ситуация в областта на сигурността", каза на пресконференция шефката на СЕПО Шарлот фон Есен. Тя представи годишния доклад за заплахите, пред които е изправена Швеция, след като се отказа от традиционния си неутралитет и кандидатства за членство в НАТО след нахлуването на Русия в Украйна.

"Преди всичко Русия, но също Китай и Иран продължават да бъдат най-голямата заплаха за Швеция и те действат, и в известен смисъл действат заедно, за да променят сегашната система в областта на сигурността", добави тя. През август миналата година СЕПО повиши официалната си оценка за степента на заплаха от тероризъм на 4-та от 3-та степен от общо 5-те степени на опасност след няколко инцидента, между които в Швеция и съседни страни имаше публични изгаряния на Корана, предизвикали възмущение сред мюсюлманите в цял свят и станали причина за ислямистки заплахи.
Сподели:

Коментари (0)

Пеевски: България трябва да участва в Съвета за мир на Доналд Тръмп

Пеевски: България трябва да участва в Съвета за мир на Доналд Тръмп

"За България е много важно да бъде част от тази инициатива, с която президентът Доналд Тръмп има за цел да насърчи международното сътрудничество за постигане на мирно решение на военните конфликти в Газа и други региони."

Тръмп настоява: Ще се срещна със Зеленски, но утре

Тръмп настоява: Ще се срещна със Зеленски, но утре

След първоначалния коментар на Тръмп, офисът на Зеленски поясни, че украинският лидер не е в Давос, а в Киев

Медведев: Тръмп просто иска да прилича на Путин

Медведев: Тръмп просто иска да прилича на Путин

По негово мнение Тръмп бърза по въпроса за анексията на Гренландия, защото „времето му неумолимо изтича“.