Той е вторият за година и е разположеният в Рингхалс в западната част на страната
Шведската държавна енергийна компания "Ватенфал" (Vattenfall) обяви днес, че е затворила окончателно по икономически причини един от ядрените си реактори. Той е вторият за година и е разположеният в Рингхалс в западната част на страната, съобщава БТА.
След затварянето на "Рингхалс 2" в края на 2019 година, "Рингхалс 1" беше спрян, както беше предвидено, вечерта на Нова година. След близо 45 години на експлоатация ядреното гориво ще бъде извадено от реактора преди да бъде демонтиран, се посочва в комюнике на Ватенфал.
Решението тези реактори да бъде затворен близо пет години по-рано от предвиденото беше взето през 2015 година по икономически причини и остава добро и днес, подчерта главният изпълнителен директор на групата Анна Бьорг.
"Рингхалс 1" бе пуснат официално в експлоатация на 1 януари 1976 година. След това спиране северното кралство разполага с шест работещи ядрени реактора, разположени на три места. Лицензите им за експлоатация изтичат през 2040 година, според Международната агенция за атомна енергия. През 2014 година правителството на коалиционните партньори Шведската социалдемократическа работническа партия и Партията на зелените реши да замрази развитието на ядрената енергетика в страната. Това означаваше да се приключи с нея най-късно през 2045 година. През 2016 година обаче изпълнителната власт рязко смени позицията си и подкрепи подобно на дясноцентристката опозиция строителството на нови реактори. Оттогава обаче не е започнато никакво строителство.
Швеция, която има население от 10 милиона души, възнамерява да постигне въглеродна неутралност до 2045 година. Ядрените централи дават около 40 процента от произвежданата в страната, следвани от хидроенергетиката. Централата в Рингхалс, южно от Гьотеборг, осигуряваше около 20 процента от електричество, произвеждано в Швеция, преди затварянето на два от четирите реактора. В момента тя дава около 12 процента от електричеството в страната с двата останали реактора.
"Ватенфал" притежава 70,4 процента от централата, а 29,6 процента се държат от германската "Унипер" (Uniper), припомня АФП.
Фактор
След затварянето на "Рингхалс 2" в края на 2019 година, "Рингхалс 1" беше спрян, както беше предвидено, вечерта на Нова година. След близо 45 години на експлоатация ядреното гориво ще бъде извадено от реактора преди да бъде демонтиран, се посочва в комюнике на Ватенфал.
Решението тези реактори да бъде затворен близо пет години по-рано от предвиденото беше взето през 2015 година по икономически причини и остава добро и днес, подчерта главният изпълнителен директор на групата Анна Бьорг.
"Рингхалс 1" бе пуснат официално в експлоатация на 1 януари 1976 година. След това спиране северното кралство разполага с шест работещи ядрени реактора, разположени на три места. Лицензите им за експлоатация изтичат през 2040 година, според Международната агенция за атомна енергия. През 2014 година правителството на коалиционните партньори Шведската социалдемократическа работническа партия и Партията на зелените реши да замрази развитието на ядрената енергетика в страната. Това означаваше да се приключи с нея най-късно през 2045 година. През 2016 година обаче изпълнителната власт рязко смени позицията си и подкрепи подобно на дясноцентристката опозиция строителството на нови реактори. Оттогава обаче не е започнато никакво строителство.
Швеция, която има население от 10 милиона души, възнамерява да постигне въглеродна неутралност до 2045 година. Ядрените централи дават около 40 процента от произвежданата в страната, следвани от хидроенергетиката. Централата в Рингхалс, южно от Гьотеборг, осигуряваше около 20 процента от електричество, произвеждано в Швеция, преди затварянето на два от четирите реактора. В момента тя дава около 12 процента от електричеството в страната с двата останали реактора.
"Ватенфал" притежава 70,4 процента от централата, а 29,6 процента се държат от германската "Унипер" (Uniper), припомня АФП.
Още от Бизнес
Горанов: Кабинетът смята, че може да се поддържа икономиката на астероиди
По думите на бившият финансов министър Владислав Горанов правителството на Радев пропуска шанса за по-амбициозни бюджетни реформи, с дефицит над 3% няма как да се върнем към нормална фискална политика
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона