7 Март, 2026

Швейцария пое ротационното председателство на Съвета за сигурност, мандатът на Русия приключи

Швейцария пое ротационното председателство на Съвета за сигурност, мандатът на Русия приключи

Критики, че е твърде мека към Русия

Швейцария пое днес ротационното председателство на Съвета за сигурност на ООН за един месец, предаде Дарик с позоваване на ДПА.
Агенцията посочва, че това се случва за първи път в историята.

Швейцария иска да използва случая, за да затвърди репутацията си на посредник между страни в конфликти, заяви пред журналисти постоянният й представител при ООН Паскал Берисвил.

Имиджът ѝ на традиционно неутралната държава обаче пострада след руската инвазия в Украйна, отбелязва ДПА.

"В политическо-дипломатическите кръгове не одобряват швейцарската външна политика от последните 18 месеца", каза пред ДПА политологът от Швейцарския университет в Санкт Гален Кристоф Фрай. Той изреди като причини първоначалното колебание да бъдат наложени санкции на Русия и продължаващата забрана съюзниците да предават швейцарски боеприпаси на Украйна, аргументирана с неутралитета на страната.

Фрай посочи още, че Швейцария е отхвърлила покана от държавите от Г-7 да се присъедини към работна група за проследяване на авоарите на поддръжници на руския президент Владимир Путин. "Ние сме на път да загубим приятели", предупреди той.

Фрай изтъкна, че "швейцарското самодоволство е доста забележително". "Ние обичаме да правим само това, което ни е изгодно", обобщи позицията си той.

Заради своите критики Фрай е получил заплашителни писма. В тях той бил наречен "предател" и "войнолюбец".

В последно време критичните репортажи за Швейцария се увеличиха, признаха от министерството на външните работи на страната в отговор на запитване на ДПА за коментар. От там обаче увериха, че засега няма индикации "за значително влошаване" на репутацията на страната като цяло, което "би имало трайни негативни последици".

Швейцария, която е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, пое щафетата от Русия. Руското ротационно председателство бе посрещнато с остри критики от страна на демократичния свят и особено гневно от Украйна, която е обект на въоръжена агресия от страна на Москва.
Сподели:

Коментари (0)

Politico: Украйна предлага уроци как се свалят „Шахид“, но иска нещо в замяна

Politico: Украйна предлага уроци как се свалят „Шахид“, но иска нещо в замяна

Коев води едновременно преговори със САЩ и държавите от Близкия изток, но по думите на украински висши представители засега нищо не е договорено

Нощ на възмездие: Иран потъна в пламъци под най-масираните удари на САЩ и Израел

Нощ на възмездие: Иран потъна в пламъци под най-масираните удари на САЩ и Израел

Чути са мощни експлозии в Техеран, горят две болници и летище, ударени са военни обекти в цялата страна

Иран спира ударите по съседни държави, но постави условие

Иран спира ударите по съседни държави, но постави условие

Решението, което е било взето на Временен съвет вчера, обяви иранският президент Масуд Пезешкиан в обръщение по държавната телевизия