4 Април, 2026

Швейцария улеснява трансфера на оръжия за Украйна

Швейцария улеснява трансфера на оръжия за Украйна

Инициативата предвижда забраните за реекспорт да отпаднат

Оръжията, произведени в Швейцария, трябва да могат да бъдат предавани на воюващи държави при определени обстоятелства, заяви комисия на долната камара на парламента, предаде Анадолската агенция.

Позицията на Комисията по политика на сигурност към Националния съвет е особено актуална с оглед на войната в Украйна.

На заседанието си във вторник Националният съвет прие предложение и парламентарна инициатива, се посочва в съобщение до медиите.

Инициативата предвижда забраните за реекспорт да отпаднат, ако реекспортът на военни материали за Украйна се осъществява във връзка с руско-украинския конфликт.

Предложението има същата цел, но е формулирано по-открито. Според него декларацията за забрана на реекспорта следва да може да бъде отменена, ако реекспортът е свързан със ситуация, в която Съветът за сигурност на ООН или Общото събрание на ООН са определили с мнозинство от две трети, че е налице противоречие със забраната за използване на сила съгласно международното право.

Мнозинството в комисията заяви, че Швейцария трябва да даде своя принос за европейската сигурност и съответно да окаже по-голяма подкрепа на Украйна.

Въпреки че Швейцария не доставя на Украйна собствени оръжия, тя също така беше забранила на Дания, Германия и Испания да предават на Киев военни материали, произведени в Швейцария.

В случая с Германия забраната се отнася до боеприпаси за танкове Gepard, които Берлин иска да предостави на Киев и два пъти е поискал разрешение от Берн.

Швейцарският федерален съвет обаче и двата пъти отхвърля доставката, като се позовава на швейцарския неутралитет и Закона за военното оръжие. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

"Северна Македония е добре дошла в европейското семейство, когато започне да се държи по европейски и покрие критериите за членство4, смята той.

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

В протокола на изявлението Лавров допълва, че в тази резолюция не се споменава, че „Иран е жертва на агресия“. По негови думи приемането ѝ ще предизвика враждебна реакция от страна на властите в Техеран

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

"Войната в Украйна показа, че руският президент живее в измислен свят", пише авторът, професор по политология в Университета Рутгерс в Нюарк