13 Юни, 2026

Си Дзинпин към Тръмп: Завръщането на Тайван в Китай е важна част от следвоенния международен ред

Снимка: ЕПА/БГНЕС, АРХИВ

Китайският президент е заявил на Тръмп, че „успешната“ среща в Южна Корея „помогна за калибриране на курса и вдъхна импулс за стабилното и последователно развитие на гигантския кораб на отношенията между Китай и САЩ“

Китайският лидер Си Дзинпин и президентът на САЩ Доналд Тръмп обсъдиха двустранното сътрудничество и въпроса за Тайван по телефона, предаде китайската държавна агенция Синхуа.  

Си е заявил на Тръмп, че двете страни трябва „да поддържат импулса в отношенията“, след срещата им миналия месец в Южна Корея, където лидерите се опитаха да смекчат острата търговска война между двете най-големи икономики в света.

Синхуа съобщи, че Си е „подчертал също, че завръщането на Тайван в Китай е важна част от следвоенния международен ред“.

Китай претендира, че демократично управляваният Тайван е част от територията му и е заплашва с употреба на сила, за да постави острова под своя контрол.

Двамата лидери се срещнаха през октомври за първи път от 2019 г., провеждайки разговори, докато търговската война между Вашингтон и Пекин продължава.

Спорът обхваща всичко – от редкоземни метали до соя и пристанищни такси – и засяга финансовите пазари и нарушава веригите на доставки в продължение на месеци.

Китайският президент е заявил на Тръмп, че „успешната“ среща в Южна Корея „помогна за калибриране на курса и вдъхна импулс за стабилното и последователно развитие на гигантския кораб на отношенията между Китай и САЩ“, съобщи Синхуа.

Оттогава двустранните отношения „остават стабилни и продължават да се подобряват, което е широко приветствано както от двете страни, така и от международната общност“, добави Си. | БГНЕС

Сподели:
Тръмп: Ще унищожим обогатения уран на Иран след края на войната

Тръмп: Ще унищожим обогатения уран на Иран след края на войната

„Когато всичко се успокои, ще влезем и ще вземем ядрения прах, заровен дълбоко под мощните гранитни планини, благодарение на нашите прекрасни бомбардировачи B-2 и техните блестящи пилоти."

Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток

"Ще мерим успеха си не само по броя на битките, които печелим, но и по броя на войните, на които ще сложим край", заяви американският президент

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Преизбраха Виктор Орбан за лидер на ФИДЕС

Орбан беше обявил конгрес на ФИДЕС след изборната загуба. По време на конференцията бяха избрани и четирима заместник-председатели. 

Коментари (0)