5 Август, 2026

Си Дзинпин на посещение в Русия, ще обсъжда с Путин Украйна и САЩ

Си Дзинпин и Владимир Путин, снимка: архив

Очаква се двамата лидери да приемат съвместни декларации - за двустранните си отношения и за „стратегическата стабилност в света“

Китайският президент Си Дзинпин ще направи официално посещение в Русия от днешния ден до събота, за да участва в честванията на 80-годишнината от победата над нацистка Германия, съобщи Кремъл, цитиран от Ройтерс.

По време на срещата между китайския и руския лидер „ще бъдат обсъдени най-важните въпроси: украинският въпрос и руско-американските отношения“, заяви пред пресата дипломатическият съветник на Кремъл Юри Ушаков, цитиран от АФП.

Путин и Си се очаква да приемат две съвместни декларации, едната за двустранните си отношения, а другата за „стратегическата стабилност в света“.

„По време на разговорите ще бъдат обсъдени основните въпроси на по-нататъшното развитие на отношенията на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие, както и актуални въпроси от международния и регионалния дневен ред“, казаха от Кремъл.

Това ще бъде неговото 11-о посещение в Русия и 40-ата му среща с руския президент Владимир Путин, отбелязва медията China Daily, предадоха Investor.

Китай е запализа позицията си на основен търговски партньор на Русия в продължение на 15 последователни години, а Русия е станала осмия по големина търговски партньор на Китай.

През 2024 г. обемът на двустранната търговия между двете страни надхвърли 240 млрд. долара, отбелязват от China Daily.

Сподели:
Хулио Веласкес: Голям мач на Левски! Заслужена победа, но можеше и по-добре

Хулио Веласкес: Голям мач на Левски! Заслужена победа, но можеше и по-добре

Героят за Левски срещу Кайрат в първия мач между отборите – Сержиньо, призна след попадението си, че това е сред най-щастливите моменти от кариерата му

Агент на ФБР открадна близо 1 милион долара в криптовалута

Агент на ФБР открадна близо 1 милион долара в криптовалута

Месец преди ареста си Ярох е задал следния въпрос на ChatGPT: „Ако разполагах с голяма сума пари (около един милион долара) и исках да напусна Съединените щати, за да стана постоянно пребиваващ или гражданин на държава от Европейския съюз, къде бихте ме посъветвали да отида?“

The Guardian: Европа трябва да изгради собствен план за отбрана срещу Русия – без САЩ

The Guardian: Европа трябва да изгради собствен план за отбрана срещу Русия – без САЩ

Натали Точи разглежда няколко възможни сценария за бъдещето на НАТО. Най-неблагоприятният според нея е руско нападение през следващите месеци или години

Коментари (0)