4 Април, 2026

Си Дзинпин премахна Маркс, Ленин и Мао от идеологията на Китай

Си Дзинпин премахна Маркс, Ленин и Мао от идеологията на Китай

Сегашният лидер концентрира властта

Китайските власти пренаписаха политическите правила, от които се ръководят висшите чиновници – в тях вече липсват препратки към комунистическата идеология ом миналото и са останали само ръководните принципи на действащия лидер на страната Си Дзинпин, съобщи Униан.

Новата редакция на документа, озаглавен „Работни процедури на Държавния съвет“, е публикувана на официалния сайт на китайското правителство. Това е основният идеологически документ на Китай, който следват в работата си правителството и другите държавни институции в страната.

В сегашната му редакция са премахнати всички споменавания на марксизма-ленинизма, идеите на Мао Цзедун, Дън Сяопин и другите китайски управници от миналото. Занапред висшите чиновници ще се ръководят изключително от политическите принципи на Си Дзинпин. В резултат на промените наръчникът е съкратен от 64 на 43 точки.

Радио „Свободна Азия" отбелязва, че промяната е извършена след започването на третия управленски мандат на Си Дзинпин и установяването на безсрочни правомощия на китайския лидер. Той смята да концентрира изпълнителната власт в ръцете на  функционери от Комунистическата партия и да отслаби правомощията на правителството и на други административни чиновници.

Политическият наблюдател Хуан Чънген коментира, че премахването на имената на предшествениците на Си от документа "показва убедително", че сегашният лидер изоставя стария принцип за колективно вземане на стратегически решения и оставя твърде малко място за независими решения.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

Илия Лазаров: РСМ трябва на изпълни поетите ангажименти без излишни балкански тарикатлъци

"Северна Македония е добре дошла в европейското семейство, когато започне да се държи по европейски и покрие критериите за членство4, смята той.

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

Русия се готви да блокира резолюция за Ормузкия проток в Съвета за сигурност на ООН

В протокола на изявлението Лавров допълва, че в тази резолюция не се споменава, че „Иран е жертва на агресия“. По негови думи приемането ѝ ще предизвика враждебна реакция от страна на властите в Техеран

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

The Hill за недоволството в Русия: Путин ходи по по-тънък лед, отколкото си мисли

"Войната в Украйна показа, че руският президент живее в измислен свят", пише авторът, професор по политология в Университета Рутгерс в Нюарк