2 Август, 2026

Си обяви, че Китай ще работи с Русия за "многополюсен свят"

Си обяви, че Китай ще работи с Русия за "многополюсен свят"
Си Дзинпин

Той нарчее Русия "приятелски съсед"

Президентът на Китай Си Дзинпин, който е на посещение в Русия, заяви, че Пекин ще работи с Русия за "насърчаване на многополюсен свят". Товя е на деветата му визита в страната откакто беше избран за президент през 2013 г.

69-годишният Си кацна на московското летище "Внуково" за тридневно официално посещение - първото откакто Русия започна война в Украйна през миналата година. 
Той обаче разговаря няколко пъти с руския си колега Владимир Путин през миналата година .

"Развитието на китайско-руските отношения донесе не само осезаеми ползи за двата народа, но и допринесе значително за развитието и напредъка на света, точно когато двустранният стокообмен между Китай и Русия нарасна до около 190 млрд. долара през миналата година", заяви китайският лидер, цитиран от всекидневника „Глобал Таймс.

"Убеден съм, че посещението ще доведе до ползотворни резултати и ще даде нов тласък на здравия и стабилен растеж на китайско-руското всеобхватно стратегическо партньорство за координация за новата ера", заяви Си.

Той нарчее Русия "приятелски съсед".

"За мен е огромно удоволствие отново да стъпя на руска земя, (за да) направя държавно посещение в Руската федерация по покана на президента Владимир Путин", добави той.

Сподели:
Украйна отправи призив към партньорите си след  нов масиран ракетен удар по Киев

Украйна отправи призив към партньорите си след нов масиран ракетен удар по Киев

Това е второто мащабно нападение срещу столицата през тази седмица, след като в четвъртък загинаха девет души. Убити бяха и шестима членове на едно семейство от село край Кривой Рог

Иранският външен министър: Ще атакуваме енергийни обекти на други държави, ако...

Иранският външен министър: Ще атакуваме енергийни обекти на други държави, ако...

 В разговор с началника на пакистанската армия фелдмаршал Асим Мунир и с турския външен министър Хакан Фидан, Арагчи заяви, че Иран ще отговори решително на всяка „агресия“

ISW: Руското настъпление се провали

ISW: Руското настъпление се провали

Според Института продължаващите украински контраатаки, кампанията с удари на средна дистанция и доминирането на украинските безпилотни системи продължават да ограничават темповете на руското настъпление

Коментари (0)