Президентът на Украйна Владимир Зеленски е готов за среща с инициатора на войната, Владимир Путин, с участието на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на САЩ Доналд Тръмп.
Украйна е заинтересована от провеждане на среща на ниво лидери в Турция. Това заяви министърът на външните работи на Украйна Андрей Сибига в рамките на Анталийския дипломатически форум за ADF Talks.
„Ние сме готови за среща на лидерите в Турция във формат Зеленски – Путин с участието на Ердоган и Тръмп. Наскоро предадохме този сигнал на турските партньори. Турция играе важна роля в мирните усилия“, отбеляза Сибига.
Както посочи външният министър, преговорните групи на Украйна и САЩ са в постоянен контакт.
„Очакваме посещение на американската преговорна група в Украйна за обсъждане на следващите стъпки“, добави Сибига.
В същото време, по думите на министъра, в Украйна приветстват усилията на САЩ за постигане на справедлив и всеобхватен мир.
„Най-трудният период в нашите двустранни дипломатически отношения със САЩ вече е зад гърба ни. Успяхме да изградим този процес правилно и прагматично, с уважение към позициите на всяка от страните. Украйна наистина има козове“, подчерта Сибига.
В същото време, както отбеляза външният министър, е необходимо да се засили натискът върху Русия и тя да бъде отслабена.
„Това е единственият начин да се ускорят мирните усилия. Ние сме готови за прекратяване на огъня. Путин трябва да осъзнае, че никога няма да постигне целите си на бойното поле“, заяви Сибига.
Освен това външният министър посочи три елемента, които отразяват текущата ситуация на фронта:
„Ние държим линията на фронта, опитваме се да затворим небето и да действаме асиметрично срещу Русия. Численото превъзходство в жива сила престава да бъде решаващо благодарение на използването от наша страна на безпилотни технологии“, заяви Сибига.
Той също така призова да бъдат спрени руските незаконни кампании за набиране на бойци.
„Русия, губейки голям брой войници, започна незаконни кампании за вербуване на чужденци, най-вече в Африка и Азия. Над триста пленени чужденци, воювали за Русия, в момента се намират в украински плен“, отбеляза Сибига.
Зеленски и Путин могат да се срещнат – какво е известно
Както съобщи УНИАН, по-рано Зеленски заяви, че разговорът с Путин трябва да бъде възможно най-открит и да се фокусира върху това как да се прекрати войната, така че тя да не се повтори.
Зеленски също така отбеляза, че Путин не се интересува от нищо друго освен от войната и завоеванията.


Коментари (0)