В следващия парламент трябва да се търсят партньори, за да има правителство
"Убеден съм, че ГЕРБ-СДС ще е първа политическа сила на парламентарните избори на 14 ноември, но мандатите, които ще получим, няма да са достатъчни за съставяне на правителство. Всеки в следващото Народно събрание трябва много внимателно да се огледа за партньори, защото обществото има нужда от едно редовно правителство".
Това заяви пред БНР лидерът на Съюза на демократичните сили Румен Христов, част от коалицията ГЕРБ-СДС, и добави: "Ние призовавахме в 46-ия парламент да има редовно правителство, очевидно беше, че то ще стане и без нас, но България имаше нужда от редовен кабинет, защото виждаме провалите, които всеки ден ни сервират служебните министри от правителството, съставено от президента Румен Радев".
Лидерът на СДС изтъкна, че никой от формацията не е получил пост, докато ГЕРБ бяха управляваща партия.
Той подчерта, че коалицията ГЕРБ-СДС не е изчерпана и оцени като успешна свършената от тях работа.
Христов обясни, че от Европейската народна партия е имало препоръка за съставянето на коалиция на СДС с ГЕРБ:
"СДС за съжаление не може сама да прескочи бариерата от 4% и затова ние искахме нашите гласове да не се губят или да отиват за някоя лява формация, а да са за дясна политическа формация".
Христов прогнозира президентските избори да приключат с победа за проф. Анастас Герджиков - кандидатът, издигнат от инициативен комитет, подкрепен от ГЕРБ-СДС, когото той определи като съвременен будител.
"Ако бъда помолен, сигурно ще направя лично дарение за кампанията на двойката проф. Герджиков - Невяна Митева", обяви Румен Христов.
Още от България
Депутат на Радев с несравним цинизъм: Санкциите срещу патриарх Кирил нападат самото православие
Народният представител от „Прогресивна България“ Димитър Петров участва в предаването „Лице в лице“ по bTV , за да коментира подлата "позиция на България" по новия, 21-и пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия
Вили Лилков: Радев лицемерничи - Кирил не е духовник, а агент на КГБ, благослови войната срещу Украйна
"Позициите, които заема Румен Радев не са изненада за мен, но дали са изненадани онези, които преди изборите искаха време, за да видят "накъде ще тръгне Прогресивна България", дали им трябва още време да осъзнаят на кого наивно дадоха властта и дали разбират накъде ни води русофилската кохорта на Радев?"
Гюров: Малко преди края на служебния кабинет в МС постъпи имейл със сигнал за атентат срещу мен
По думите му, около седмица преди предаването на властта е уведомил НСО, че възнамерява да се откаже от охраната. От службата обаче се опитали да го разубедят