5 Декември, 2025

Сигнал за ядрени опити на Русия предизвика глобални страхове от ескалация

Сигнал за ядрени опити на Русия предизвика глобални страхове от ескалация

Възможността Русия да проведе ядрен опит породи опасения сред западните анализатори. Предложението на Владимир Путин да оттегли ратификацията от Русия на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (CTBT) предизвика спекулации за потенциален тест и притеснения сред експертите.

Някои анализатори смятат, че отмяната на ратификацията може да създаде правна рамка за Русия да проведе тест, който може да сигнализира за решителност и да внуши страх в нейните противници. Докато руски ядрен опит се разглежда като сериозна ескалация, експерти като Николай Соков предполагат, че това може да е стратегически ход, насочен към възпиране на противниците без действителното намерение за използване на ядрени оръжия, съобщава "TVP World".

Съществуват обаче опасения, че при подобен сценарий събитията могат да ескалират неконтролируемо, което да доведе до непредвидени последици.

От 1990 г. Русия се въздържа от извършване на ядрени опити, дори след като ратифицира CTBT през 2000 г. Въпреки че договорът не е влязъл официално в сила поради нератифициране от ключови нации като САЩ, Китай, Индия, Пакистан и Израел, тя е ефективно обезсърчи ядрените опити.

Съществуват обаче опасения, че Путин може да обмисля тест или като предупредителен сигнал на фона на конфликта в Украйна, или за да подчертае ангажимента на Русия към засилване на ядрения капацитет. Наскоро Путин подчерта руския ядрен арсенал, като обяви масовото производство на крилати ракети "Буревестник" с ядрено задвижване и междуконтинентални балистични ракети "Сармат". Той също спря участието на Москва в договора Нов СТАРТ.

Експерти спекулират, че ако Русия проведе тест, САЩ може да последват примера в отговор. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.