Президентът на Северна Македония се надява Европейският парламент да подкрепи резолюцията, гарантираща македонската идентичност и македонския език
„Резолюцията за Македония, приета от българския парламент, е обидна и поначало прави невъзможно съвместното движение напред чрез диалог“, се изказа президентът на Северна Македония Гордона Силяновска-Давкова.
Силяновска очаква Европейският парламент (ЕП) да подкрепи резолюцията, гарантираща македонската идентичност и македонския език. В противен случай, смята тя, това би говорило много лошо за демократичния капацитет на ЕП.
Силяновска Давкова не съобщи дали ще се срещне с българския си колега Румен Радев на предстоящата среща на върха на НАТО в Хага.
„Това е поредната им резолюция, вече има няколко резолюции, меморандуми и всички се позовават на тях. Разбира се, обидно е да се прави нещо подобно, защото така правите невъзможно воденето на диалог заедно още в самото начало.
Същността на преамбюла на Договора за добросъседство и приятелство е, че трябва да си помагаме. Можете да помогнете на някого с разбиране. Не е имало президент, министър или премиер, с когото да съм седнала и да не съм му обяснила позициите ни, но не през призмата на нашата Конституция, а през призмата на техните конституционни документи.
Ако те не се уважават, тогава ЕС не може да бъде философия, защото философията, както биха казали г-н Макрон и студентите от Сорбоната, не може да съществува без уважение към принципите и ценностите. Без тях ЕС не е политическа общност, а по-скоро политическа и бюрократична машина“, смята Силяновска-Давкова.
Относно резолюцията, гарантираща македонската идентичност и македонския език, Силяновска Давкова очаква тя да бъде подкрепена в Европейския парламент.
Силяновска посочи, че през 21 век не бива да се оспорва ничия идентичност. Тя очаква Европейският парламент да даде подкрепата си за документ, в който са записани македонските идентичност и език.
На въпрос за евентуална среща с българския си колега на срещата на върха на НАТО в Хага, Силяновска подчерта, че не може да каже със сигурност дали това ще се случи.
„Не мога да ви кажа точно, но ви е ясно, че това не се обсъжда само тук, в Брюксел или в някои столици. Когато бях на посещение в Казахстан, обсъдих тези въпроси с много от присъстващите там“, заяви президентът на Северна Македония./БГНЕС
Още от Свят
Скандални разкрития на „Politico“ за "Росатом" поставят под въпрос унгарската АЕЦ „Пакш две“
Изданието се позовават на автентични поверителни документи, свързани с изграждането на египетската атомна централа "Ел Дабаа", уличаващи руската компания в нарушаване на правилата за безопасност и сигурност, което поставя Петер Мадяр в сложна ситуация
Ураганът “Лала” потопи Хавай, остави 200 000 жители без ток
Природната стихия засегна южните райони на острова с внезапни наводнения, определени от представители на местните власти като “невиждани досега”
ЕС ще удари Русия с нови санкции наесен - готви най-мащабния си проект
В интервю за германския вестник “Велт” естонският премиер и върховен представител на ЕС Кая Калас посочи, че натискът трябва да продължи, докато Русия не прекрати войната си в Украйна