5 Декември, 2025

"Сименс" разследва как турбините са се озовали в Крим

"Сименс" разследва как турбините са се озовали в Крим

Компанията предупреждавала Русия да не пренасочва оборудване към анексирания полуостров

Германската компания „Сименс” обяви, че е създала работна група, която да разследва информацията, че нейни турбини са били доставени в Крим за строителството на две нови руски електроцентрали, пише “Клуб Z”. Вчера „Ройтерс” съобщи, че турбините вече са на територията на анексирания от Русия полуостров в нарушение на наложените от ЕС санкции за продажбата на енергийни технологии. „Нямаме достоверни доказателства за действителна доставка на наши турбини в Крим. Въпреки това ние приемаме сериозно тези информации и създадохме работна група, която да разследва и да изясни фактите”, пък се казва в съобщение на компанията.

„Ройтерс” обяви вчера, че има три източника за информацията за доставката на турбините, но няма данни дали „Сименс” са били наясно с пренасочването на оборудването от Русия към Крим. „Ако е имало пренасочване на наскоро закупени турбини към Крим, това представлява еднозначно нарушение на условията по договора. „Сименс” няколко пъти предупреди клиента си, че спазваме всички експортни рестрикции”, обясняват по този повод от фирмата. Германската компания обяви още, че ще предприеме всички законови и оперативни действия, за да предотврати използването на оборудването в Крим. „Сименс” няма да участва в пускането в експлоатация на газовите турбини.

Русия се нуждае от турбините за две електроцентрали в Крим, които Кремъл иска да построи, за да изпълни обещанието на Владимир Путин, че ще има достатъчно ток за полуострова. Става дума за газови турбини тип SGT5-2000E, които се произвеждат само от „Сименс” и нейните поделения.

  
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

"Благодаря на президента на САЩ и на първата дама на САЩ за непрекъснатото внимание към този важен въпрос"

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Последен ключов отчет за инфлацията преди решението на Фед за лихвите следващата седмица.

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Полският министър на външните работи критикува поведението и на двамата президенти – на Украйна и на Полша.