17 Април, 2026

Симеон Дянков: Дерогацията да отпадне веднага, няма риск от дефицит на горива

Симеон Дянков: Дерогацията да отпадне веднага, няма риск от дефицит на горива

Симеон Дянков

В рамките на 2-3 седмици може да се да се намерят алтернативи

Дерогацията за руския петрол трябва да отпадне веднага – с дерогация цените на горивата у нас са както европейските, не са по-ниски. Това заяви пред бТВ бившият финансов министър Симеон Дянков.  

Той подчерта, че рафинерията на „Лукойл“ в Бурлгас генерира „печалба от нашите джобове, която излиза някъде навън, не остава в българската държава“.

Дянков отхвърли аргумента на премиера и ПП, че може да се стигне до дефицит на горива при внезапно прекратяване на дерогацията.

„Има световен пазар за горива“, изтъкна той.  

Бившият финансов минисдтър поясни, че в рамките на 2-3 седмици може да се намерят алтернативи и няма да се стигне до дефицит.

Той е категоричен също, че с удължаването на дерогацията „Лукойл“ не работи по диверсифициране на доставките на суровина. Това беше другият мотив на управляващите срещу отмяната ѝ – че трябва да се даде възможност на рафинерията да премине плавно към неруски петрол.

„Ако „Лукойл“ искаше да върви към други източници, защо в момента е на почти 100% руски петрол?“ – запита Дянков, като уточни, че преди две години е рафинерията е била на 70%.  

„Въобще не мислят за диверсификация“, категоричен е бившият финансов министър. Според него руската компания цели единствено да извлече максимална печалба за сметка на българската държава.

Сподели:

Коментари (0)

1224 обвиняеми и подсъдими могат да гласуват в секции в арестите и затворите

1224 обвиняеми и подсъдими могат да гласуват в секции в арестите и затворите

Обвиняемите и подсъдимите, които нямат влязла в сила присъда към датата на провеждането на избори, имат възможност да гласуват. В затворите  броят им е 650, а в арестите – 574.

Заетостта в България и в Европейския съюз счупи рекордите

Заетостта в България и в Европейския съюз счупи рекордите

У нас коефициентът на заетост през 2025 г. достига 77 процента, което е най-високото равнище за България от началото на воденето на съпоставими данни от Евростат през 2009 година

След изборите: затегнете коланите, затворете очите, влизаме в тъмен тунел

След изборите: затегнете коланите, затворете очите, влизаме в тъмен тунел

Изборите идват, а предизборната кампания премина без отговор на важните въпроси, затова на българите им остава едно...