22 Май, 2026

Синът на покойния ирански шах моли Тръмп да се намеси в Иран

Синът на покойния ирански шах моли Тръмп да се намеси в Иран

Реза Пахлави, снимка: EPA/BGNES

„Г-н президент, това е спешен и незабавен призив за вашето внимание, подкрепа и действие.“

Реза Пахлави - синът на покойния шах на Иран Мохамед Реза Пахлави, призова американския президент Доналд Тръмп да се намеси спешно, на фона на продължаващите протести в ислямската република, предаде АФП.

„Г-н президент, това е спешен и незабавен призив за вашето внимание, подкрепа и действие“, обърна се към Тръмп в социалните медии пребиваващият в изгнание  Реза Пахлави.

„Моля, бъдете готов да се намесите, за да помогнете на народа на Иран“, добави синът на покойния шах.

Пахлави, който живее в района на Вашингтон, не конкретизира каква намеса иска, но изтъкна както блокирането на интернет, така и заплахата от употреба на сила срещу протестиращите.

„Призовах хората да излязат на улиците, за да се борят за свободата си и да превъзмогнат силите за сигурност с численото си превъзходство. Снощи те направиха точно това.“ - добави Реза Пахлави.

„Вашата заплаха към този престъпни режим също е държала бандитите на режима на разстояние. Но времето е от съществено значение. Хората ще излязат отново на улиците след час. Моля ви за помощ.“ - апелира той.

Тръмп, който през миналата година нареди бомбардиране на ирански ядрени обекти в координация с Израел, заплаши с военни действия, ако властите продължат да убиват протестиращи. Хората излязоха по улиците на масови протести, първоначално предизвикани от опасения относно цената на живота. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Рюте: Зеленски ще присъства на срещата на върха на НАТО в Турция

Рюте: Зеленски ще присъства на срещата на върха на НАТО в Турция

„Вече го поканих, да - той ще бъде там“

Френски следователи влязоха в Елисейския дворец - по дело за корупция

Френски следователи влязоха в Елисейския дворец - по дело за корупция

Години наред една и съща компания е избирана за организиране на церемонии по въвеждане в Пантеона, където са погребани видни личности

Al Arabiya: САЩ и Иран се договориха за мир, обявяват го официално до часове

Al Arabiya: САЩ и Иран се договориха за мир, обявяват го официално до часове

На практика става дума за дългосрочно споразумение за прекратяване на огъня, което не засяга въпросите за ядреното оръжие в Иран.