Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) настоява правителството в оставка да предложи актуализация на бюджета, защото в противен случай от 1 юни ще спрат всички мерки в подкрепа на заетостта и доходите, няма да бъдат давани по 1000 лева бонуси за медиците на първа линия и възрастните хора ще останат без подкрепата от допълнителни 50 лева към пенсиите за времето на пандемия. Това коментира пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде БТА.
Той припомни, че от КНСБ поискаха актуализация на бюджета още преди две седмици, а след това искането беше потвърдено и в съвместната ни позиция с работодателите по повод Националния план за възстановяване и устойчивост.
По думите на Димитров това е наложително, за да се гарантират всички мерки и механизми, които запазват заетостта и доходите на хората. Мерките са гарантирани до края на май, след това пари в бюджета за тях няма, няма и по европейски програми.
Второто нещо, което ще трябва да спре без актуализация, е даването на бонуси от 1000 лева на медиците на първа линия. Няма да бъде отпускана и добавката от 50 лева към пенсиите на всички пенсионери. Заложени в бюджета пари за пенсионерите за останалите седем месеца от 1 юни няма, заяви Пламен Димитров и уточни, че причината да се дават парите е пандемията и възрастните хора трябва да продължат да ги получават. От синдиката са изчислили, че за тези три пера са нужни 1 млрд. 700 милиона лева - 1 млрд. 800 милиона лева до края на годината.
"Не съм чул някой да е отменил пандемията и няма никакви индикации, че тя ще свърши бързо", заяви Пламен Димитров.
Фактор
Той припомни, че от КНСБ поискаха актуализация на бюджета още преди две седмици, а след това искането беше потвърдено и в съвместната ни позиция с работодателите по повод Националния план за възстановяване и устойчивост.
По думите на Димитров това е наложително, за да се гарантират всички мерки и механизми, които запазват заетостта и доходите на хората. Мерките са гарантирани до края на май, след това пари в бюджета за тях няма, няма и по европейски програми.
Второто нещо, което ще трябва да спре без актуализация, е даването на бонуси от 1000 лева на медиците на първа линия. Няма да бъде отпускана и добавката от 50 лева към пенсиите на всички пенсионери. Заложени в бюджета пари за пенсионерите за останалите седем месеца от 1 юни няма, заяви Пламен Димитров и уточни, че причината да се дават парите е пандемията и възрастните хора трябва да продължат да ги получават. От синдиката са изчислили, че за тези три пера са нужни 1 млрд. 700 милиона лева - 1 млрд. 800 милиона лева до края на годината.
"Не съм чул някой да е отменил пандемията и няма никакви индикации, че тя ще свърши бързо", заяви Пламен Димитров.
Още от Бизнес
SpaceX набира 25 милиарда долара дълг, за да рефинансира AI империята на Мъск
Купувачите на облигации участваха активно, въпреки че акциите на SpaceX се колебаеха на пазара и загубиха около една четвърт от стойността си в рамките на три сесии, преди частично възстановяване във вторник
Представиха бюджета за 2026: Повишени осигуровки и по-скъпи винетки
Сред мерките за увеличаване на приходите е повишаването на максималния осигурителен доход от 1 август 2026 г. до 2300 евро. Предвижда се и 30-процентно увеличение на винетните такси, както и разширяване на тол системата.
Агенция Нurun Rеѕеаrсh: Всеки ден се появяват по двама нови милиардери
Двeтe нaй-гoлeми иĸoнoмиĸи - CAЩ и Kитaй - ca дoм нa пoвeчe oт пoлoвинaтa oт xopaтa c нaд милиapд дoлapa в cвeтa, пoĸaзвa пeтнaдeceтият гoдишeн дoĸлaд нa aгeнциятa