Условия за включване на КНСБ в национални стачни действия няма. Вътрешносиндикално проучване показало, че 20% от членовете искат да се включат в протестите, 80% смятат да се прави нещо друго. Това заяви пред БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров за продължаващите 18-ти ден антиправителствени протести в страната.
Той представи идеите на синдиката за промени в данъчната политика. Не е нормално от 25 млрд. данъци 7 млрд. да са преките данъци (3 млрд. лева от бизнеса, 4 млрд. лева - от нас). Хората около 1000 лв. с тази данъчна реформа ще получат 13-та заплата с тази реформа, убеден е синдикалния лидер.
Да се харчи смело, стига с тази пестеливост, каза Димитров. Има мерки, които трябва да са ориентирани към целевите групи.
Според него неравенствата се генерират и от недобро разпределение на доходите. Естественият път е да отворим темата за промени в данъчната политика и тя да е по-справедлива - преместване на данъчното бреме от хората върху фирмите, а от друга страна - целият механизъм за данъчно облагане да се промени, смята президентът на КНСБ.
Идеята на синдиката е за тази година да има и еднократен данък "богатство". Мотивът им е, че около 8 млрд. годишно са данъците. "Дали ще има данък богатство или не - целта е да запълним бюджетната дупка. Бързо могат да бъдат заменени едни пари, които идват за капиталови разходи или едни пари с ковида", каза Димитров.
"Данъчното облагане в България е най-несправедливото. Косвените данъци са натоварващи. Намаляването на косвения данък ще разтовари тази несправедливост и трябва да доведе до намаляване на цените. Когато разтовариш цялото ДДС, ценовото ниво трябва да падне. Всички трябва да спечелят", смята Димитров.
Според него с промените, около 3 млрд. лева може да останат в хората и в бизнеса. Другата част на идеята 15-15-15, е необлагаемият минимум на доходите да стане колкото минималната работна заплата. Това прави по-голям разполагаем доход на всички доходи.
Заедно с бизнеса в началото на пандемията от коронавирус заявихме, че е нужен втори пакет (икономически мерки - б.р.) и той трябва да е от няколко милиарда лв. към фирмите, бизнеса и населението с хоризонт идната есен, която няма да е никак лека. Безработицата ще се вдигне още през есента, още от началото на годината безработните са около 90 000 души, обясни той.
"Средният дефицит в ЕС е над 8%, нашият - под 3 %. Очаквам, че тези мерки ще ги има. Очаквам да са доста щедри. Имахме спор с Горанов (бившият финансов министър в кабинета "Борисов-3" - б.р.) през месец май и с премиера, каза Димитров.
Според него час по-скоро трябва да стане и разплащането към фирмите. 350 млн. стоят неразплатени към строителството и индустрията. Има какво да се направи, смята синдикалистът.
"Мярката 60/40 работи. Ако не беше тази мярка, 200 000 души щяха да са на трудовата борса", каза Димитров и даде пример с кабинета "Борисов - 1", когато били загубени над 400 000 работни места. Той очаква до края на годината тези средства да помагат заетостта, за да може хората да не загубят своята работа.
Пламен Димитров
Условия за включване на КНСБ в национални стачни действия няма, заяви синдикалният лидер
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов