16 Декември, 2025

Синоптици и служители от градския транспорт настояха за по-високи заплати

Синоптици и служители от градския транспорт настояха за по-високи заплати

Готвят се протестни действия

По-високи заплати поискаха служители на градския транспорт в София и от Националния институт по метеорология и хидрология, предаде БНТ.

Шофьори, контрольори и механици се готвят за протестни действия тази седмица, ако не получат 30-процентно увеличение.

Синоптиците от НИМХ казват, че миналата година са пропуснати при актуализацията на бюджетите на академичните институти и питат защо.

Все по-трудно става решението за млад учен като Виктория Клещанова да остане синоптик в НИМХ: "Заплащането все още не е достатъчно. Мен ме мотивира първото, което е - интереса към работата, която вършим. Аз съм завършила метеорология. Завърших и докторантура във Физическия факултет. Все пак най-доброто място за развитие за един млад учен е в НИМХ."

През миналата година бюджетът на института не е актуализиран. Затова настояват за допълнителни 4 милиона лева, с които ще могат да повишат заплатите с 20 процента.

"Няма как да назначаваме хора с високи изисквания от IT сектора, също и математици, хидролози, метеоролози със заплата 1200-1300 лева. Онази актуализация, която се направи от 1 август 2023 година за университетите, за институтите на БАН и за Селскостопанска академия, нас не ни засегна. Написахме доста писма, но по някаква причина останахме вън от плановете на държавата." - каза д-р Анастасия Стойчева - директор Департамент "Прогнози и ИО" в НИМХ.

"Възнагражденията на квалифицирания ни оперативен персонал - най-многочислената част от него - метеорологичните наблюдатели се доближава до МРЗ, техните заплати, основни работни заплати са около 1100-1200 лева." - обясни Анастасия Кирилова - синоптик, председател на синдикалната организация ВОН - КНСБ.

Липса на кадри има и в градския транспорт.

"В нашата сфера стартовата заплата е около 1300 лв. Ние сме кадри с висше специализирано образование, бакалаври и магистри, и тези пари не са достатъчни, очакваме увеличение." - каза Павлин Петков - ръководител движение в "Метрополитен".

"Основното искане е увеличение на работните заплати с 30% за всички служители в градския транспорт и не само в София", каза Александър Шопов председател на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.

През миналата година заплатите са увеличавани два пъти с по 150 лева, сега синдикатите отново са готови за протест като първи на улицата излизат от Столичния градски транспорт.

Сподели:

Коментари (0)

ПП-ДБ сезират прокуратурата за хотел в Дубай - смятат, че е притежание на Пеевски

ПП-ДБ сезират прокуратурата за хотел в Дубай - смятат, че е притежание на Пеевски

Към момента не може да потвърди със сигурност дали това действително е негов хотел, но фактът на разпространеното твърдение и наличието на конкретно заснет обект в определен квартал на Дубай представляват информация за възможно престъпление, разпространена чрез медия, и следователно - самостоятелен законен повод според Наказателно-процесуалния кодекс за проверка от прокуратурата, отбелязват от пресцентъра на ПП-ДБ.

Николай Нанков: Вече не е президентство, а най-голямата партийна централа

Николай Нанков: Вече не е президентство, а най-голямата партийна централа

От общо 11 служебни правителства седем са съставени от Радев.

Гроздан Караджов: Заварихме отчаяна ситуация, закъсали реформи

Гроздан Караджов: Заварихме отчаяна ситуация, закъсали реформи

„Не мога да кажа лоша дума за протест. Можем да чуем за недъзите на управлението от тях“, подчерта той.