Сирийският външен министър Асаад ал-Шейбани заяви, че страната му желае Русия да бъде „до нас“ и призова за „взаимен респект“ между двете страни след свалянето на предишното сирийско правителство, подкрепяно от Москва, миналата година
Бившият президент Башар Асаад, ключов съюзник на Русия в Близкия изток, според съобщения е избягал в Русия след бърза офанзива на бунтовниците, сложила край на петдесетгодишното управление на семейство Асаад.
Русия поддържа военна база в Тартус и въздушна база в Хмеймим - и двете на средиземноморското крайбрежие на Сирия, които са единствените ѝ официални военни обекти извън бившия Съветски съюз.
„Настоящият период е изпълнен с различни предизвикателства и заплахи, но също така представлява възможност да изградим единна и силна Сирия. Разбира се, ние искаме Русия да бъде до нас по този път,“ се изказа ал-Шейбани, цитиран от АФП.
Тези думи той каза на среща с руския си колега Сергей Лавров по време на посещението си в Москва, според руски превод на изказването му.
„Разбира се, има и редица фактори, които усложняват тези отношения на практика,“ уточни той, подчертавайки, че те трябва да се основават на „взаимно уважение“.
Все още не е известно дали новото ислямистко правителство, срещу което Русия подкрепяше силите на Асаад с въздушни удари по време на гражданската война, ще позволи на Москва да запази военните си бази в страната.
Сергей Лавров заяви, че Русия е „готова да предостави на сирийския народ цялата възможна помощ за послеразрушителното възстановяване“./БГНЕС


Коментари (0)