24 Май, 2026

Сирийски войници убити при нападение на „Ислямска държава“

Сирийски войници убити при нападение на „Ислямска държава“

Седем сирийски военни бяха убити в Сирия в петък при нападение от групировката "Ислямска държава", съобщи Сирийският център за правата на човека. Нападателите са били на мотоциклети, когато са открили огън по военен пост, „убивайки най-малко седем проправителствени“ в околностите на Букамал на границата с Ирак, каза директорът на неправителствената организация Рами Рахман пред АФП. Тази година атаките на ИД са убили най-малко 385 военни от армията и 165 цивилни, според центъра, който има огромна мрежа от източници в Сирия. Рахман каза, че сред убитите в петък има както сирийци, така и „чужденци“.

След като дойде на власт през 2014 г. в части от Сирия и Ирак, „Ислямска държава“ и нейният самопровъзгласил се „халифат“ претърпяха поражение след последователни офанзиви срещу него в двете страни, извършени с подкрепата на международна антиджихадистка коалиция. Поражението на ИД в Сирия беше обявено през 2019 г., но коалицията остана в страната, за да се бори срещу джихадистки клетки, които продължават да действат там.

Конфликтът в Сирия, разпален през 2011 г. от жестокото потушаване на демонстрациите, доведе до смъртта на над половин милион души. Над 12-те години кървави конфликти разделиха страната на зони на влияние. Режимът на президента Башар Асад си възвърна контрола над голяма част от страната с подкрепата на своите руски и ирански съюзници. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Техеран няма да допусне САЩ да инспектират ирански кораби

Техеран няма да допусне САЩ да инспектират ирански кораби

В текста на подготвяния меморандум не е записано, че американската страна ще има такова право

Мицкоски: Мога да разбера България, но няма да предам своя народ

Мицкоски: Мога да разбера България, но няма да предам своя народ

Скопие трябва да влезе в Европейския съюз, но македонците трябва да останат "съхранени и достойни“

Украйна иска свикване на Съвета за сигурност на ООН заради масираната руска атака срещу цивилни

Украйна иска свикване на Съвета за сигурност на ООН заради масираната руска атака срещу цивилни

“Путин се опитва да сплаши Украйна, като атакува мирни жители и разрушава жилищни сгради, музеи, училища и стратегическа инфраструктура"