31 Януари, 2026

Върховната прокуратура установи системни нарушения в Софийската районна прокуратура

Върховната прокуратура установи системни нарушения в Софийската районна прокуратура

Екип от 21 прокурори извърши проверка

Системни нарушения, неприемливи практики и редица пропуски при разпределението и воденето на преписките и досъдебните производства са установени при проверката на дейността на Софийската районна прокуратура (СРП), извършена от екип от 21 прокурори от Върховна прокуратура (ВП) под ръководството на завеждащия отдел „Инспекторат“.

Проведена е цялостна ревизия на работата на прокурорите от отдел „Специализиран“ в СРП за периода 01.01.2020 г. - 25.09.2023 г., както и на дейността на бившия административен ръководител и негови заместници.

В рамките на тематичната ревизия е извършен анализ на неприключилите, прекратените и спрените досъдебни производства, както и на преписките, по които са постановени откази да се образуват наказателни производства.

Проверяващият екип е констатирал нарушения на вътрешните правила за прилагане на принципа на случайния подбор при разпределението на делата и преписките в СРП - липса на мотивирано насочване (с резолюция или заповед) и на яснота по какви критерии преписките и делата са насочвани към отдел „Специализиран“, а не към останалите отдели в СРП, неспазване на сроковете за разпределение, неправилно обединяване на преписки и др.

Прокурорите от отдел „Специализиран“ са наблюдавали преписки и дела за престъпления с висок обществен отзвук и с фактическа и правна сложност, но при ревизията там са установени и преписки, които не отговарят на тези критерии. Прокурорите дори са се произнасяли по дела от компетентност на горестоящата Софийска градска прокуратура, което е нарушение на закона. Констатирано е, че по едно конкретно досъдебно производство прокуратурата „е използвана и като инструмент за решаване на чисто търговски отношения и неоснователно е упражнявана наказателна репресия“.

Разкрити са и случаи, при които разследващите органи и наблюдаващи прокурори не са взели всички мерки за осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването – да се съберат в най-кратък срок необходимите доказателства за разкриване на обективната истина, да се проучват и проверяват всички материали като прокурорът непрекъснато контролира хода на разследването.

Проверката е установила, че по конкретни дела са формирани екипи от прокурори, в които е включван и прокурор от отдел „Специализиран“. Впоследствие материалите по преписката са били насочвани не към всички прокурори от екипа, а към конкретен прокурор. В един от случаите дори е била прекратена възможността на първоначално избрания прокурор да извършва справки по досъдебното производство в Унифицираната информационна система по съответното дело.

Екипът, извършил тематичната ревизия в СРП, е дал препоръки за подобряване на работата с цел недопускане на компрометиране на принципа на случайния подбор, както и за срочно, ефективно и законосъобразно приключване на разследванията.

Докладът от извършената ревизия ще бъде изпратен на Висшия съдебен съвет, на Висшия прокурорски съвет и на Софийска градска прокуратура. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Мрежата е функционирала по пирамидален модел, като участниците са изпълнявали различни роли. Ядрото ѝ, базирано в София, е било съставено основно от български и сирийски граждани.

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Йорданов заяви, че в миналото Асен Василев е откраднал интелектуална собственост от фирма. Доказателствата сочат, че твърдението му е вярно. Междувременно Василев е създал пречки за събирането на доказателства, Сега лидерът на ПП е осъден да плати на Йорданов 5779 евро, за съдебни разноски.

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Според съда допуснатите несъответствия в обвинителния акт пречат на обвиняемите да разберат в какво са обвинени.