Закон и ред
Мръсна комбина: Единият от арестуваните антимафиоти подавал сигналите срещу бандите, другият ги прикривал срещу пари
Действали по схемата "добро ченге - лошо ченге"
Прокуратурата разкри подробности за задържаните висши антимафиоти от ГДБОП.
Припомняме, че преди дни бяха арестувани шефът на отдел „Противодействие на наркотрафика и разпространението на наркотици“ в ГДБОП и началникът на сектора в същата дирекция. Задържан бе и още един служител от вътрешното ведомство.
Досъдебното производство е започнало този месец май. Беше установена организирана престъпна група, действала от 2018 г. до задържането им преди дни. Стигна се до безпрецедентни арести на антимафиоти, свързани с престъпна дейност", заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
"Недопустимо е държавни служители да използват позицията си, за да покровителстват престъпност", допълни още тя.
"Участниците в групата са четирима, трима са от системата на МВР. Двама от тях заемат висши ръководни длъжности за борба с наркотиците. Те са били ръководители на всички служители на МВР, свързани с борбата с наркотиците", коментира Милева.
"Задържаният служител на МВР е бил разузнавач първа степен. Четвъртият участник, несвързан с МВР, е бил посредник за получаване на парите", допълни още говорителят на главния прокурор.
"Дейността на групата е била в няколко направления.- получаване на подкупи от групи за наркоразпространение и наркотрафик с цел да не възпрепятства незаконната им дейност. Второто им направление е било получаване на подкупи за неутрализирането на конкуренти в наркопазара. Третото незаконно направление на арестуваните антимафиоти е било за предупреждаване на групите за предстоящи акции и разследвания", разкри Сийка Милева.
Групата е била разкрита от лице, което през годините е било изнудвано и е давало подкупи на началника на сектор "Наркотици" в ГДБОП, в размер от 5 до 10 000 лв. Същият е получавал информация кога, къде и как да се укрие, за да не бъде задържан от органите.
Висшите служители демонстрирали кавги между себе си сред лицата в криминалния контингент. Така те действали на схемата "добро ченге - лошо ченге". Единият подавал сигнали срещу престъпници, другият им обещавал помощ и съдействие срещу парични суми. Двама са комуникирали чрез мобилни приложения и са избирали място за получаване на подкуп, което лесно да може да бъде "изчистено".
Началникът на сектор "Наркотици" е поискал сумата от 10 000 лв. на изнудваното лице, като самият той е избрал мястото на срещата. Антимафиотът предупредил лицето да не бъде с мобилен телефон, за да не се проследи, като и самият той не е имал телефон в себе си при задържането. Началникът на сектор "Наркотици" в ГДБОП е бил задържан в гора край ж.к "Захарна фабрика".
Фактор
Припомняме, че преди дни бяха арестувани шефът на отдел „Противодействие на наркотрафика и разпространението на наркотици“ в ГДБОП и началникът на сектора в същата дирекция. Задържан бе и още един служител от вътрешното ведомство.
Досъдебното производство е започнало този месец май. Беше установена организирана престъпна група, действала от 2018 г. до задържането им преди дни. Стигна се до безпрецедентни арести на антимафиоти, свързани с престъпна дейност", заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
"Недопустимо е държавни служители да използват позицията си, за да покровителстват престъпност", допълни още тя.
"Участниците в групата са четирима, трима са от системата на МВР. Двама от тях заемат висши ръководни длъжности за борба с наркотиците. Те са били ръководители на всички служители на МВР, свързани с борбата с наркотиците", коментира Милева.
"Задържаният служител на МВР е бил разузнавач първа степен. Четвъртият участник, несвързан с МВР, е бил посредник за получаване на парите", допълни още говорителят на главния прокурор.
"Дейността на групата е била в няколко направления.- получаване на подкупи от групи за наркоразпространение и наркотрафик с цел да не възпрепятства незаконната им дейност. Второто им направление е било получаване на подкупи за неутрализирането на конкуренти в наркопазара. Третото незаконно направление на арестуваните антимафиоти е било за предупреждаване на групите за предстоящи акции и разследвания", разкри Сийка Милева.
Групата е била разкрита от лице, което през годините е било изнудвано и е давало подкупи на началника на сектор "Наркотици" в ГДБОП, в размер от 5 до 10 000 лв. Същият е получавал информация кога, къде и как да се укрие, за да не бъде задържан от органите.
Висшите служители демонстрирали кавги между себе си сред лицата в криминалния контингент. Така те действали на схемата "добро ченге - лошо ченге". Единият подавал сигнали срещу престъпници, другият им обещавал помощ и съдействие срещу парични суми. Двама са комуникирали чрез мобилни приложения и са избирали място за получаване на подкуп, което лесно да може да бъде "изчистено".
Началникът на сектор "Наркотици" е поискал сумата от 10 000 лв. на изнудваното лице, като самият той е избрал мястото на срещата. Антимафиотът предупредил лицето да не бъде с мобилен телефон, за да не се проследи, като и самият той не е имал телефон в себе си при задържането. Началникът на сектор "Наркотици" в ГДБОП е бил задържан в гора край ж.к "Захарна фабрика".
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината