Гаф с нередовни бюлетини поставят под съмнение честността на изборите на 19 април за парламент. Скандалът със съмнителните бюлетини е установен преди два дни в област Добрич, а после и в Шуменска област. Става дума за констатирана разлика в номерата на кочаните и бюлетините.
В този район на страната бюлетини се изготвят в печатница в Плевен, но вероятно проблемът е свързан с остаряла полиграфична техника.
Сигналът е подаден в ЦИК първо от Добрич, а след това и от Шумен. От заседание на ЦИК става ясно, че ако се появят в секционните комисии нередовните бюлетини, е имало опасност да бъде опорочен целия вот и обявен за недействителен. Освен това Министерски съвет и Министерство на електронното управление са били своевременно информирани, но са останали безразлични към проблема и подадените сигнали.
ЦИК е иззел всички нередовни бюлетини и е пуснал поръчка за отпечатване на нови. Става дума за няколко стотин хиляди недействителни бюлетини за двата областни центъра. В Добрич вече е пристигнала новата партида бюлетини. Предстои да бъдат доставени и в Шумен.
Новите бюлетини, предназначени за Добрич, са отпечатани в базата на БНБ, посочват от областната администрация в града. За Плевен книжата за изборите също се печатат там. Тепърва предстои да се уточни какви са били проблемите, предизвикали появата на стотици хиляди сгрешени бюлетини. От ЦИК недоумяват защо правителство не е реагирало своевременно и не е оказало никакво съдействие, за преодоляването на проблемите.


Коментари (0)