Скандалният Ричард Гренел е фаворит на Тръмп за пратеник по мирните преговори между Украйна и Русия
Противник на членството на Киев в НАТО
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля да назначи бившия директор на разузнаването Ричард Гренел за специален пратеник за мир в Украйна, който да води преговорите за прекратяване на войната с Русия.
По-рано, на 13 ноември, "Фокс нюз" съобщи, че Тръмп планира да обяви специален пратеник, който да поеме ръководството на мирните преговори между Москва и Киев. По време на кампанията си Тръмп настояваше, че ако бъде преизбран, ще преговаря за бързо прекратяване на войната.
Гренел е претендент за новата длъжност, съобщиха за Ройтерс четирима източници, близки до плановете на Тръмп за новата администрация.
Гренел придоби скандална известнот като посланик на САЩ в Германия по време на първия президентски мандат на Тръмп. Той беше и директор на националното разузнаване за известен период през 2020 г. Гренел беше назначен и за специален президентски пратеник за диалога между Сърбия и Косово в периода 2019-2021 г.
През юли той заяви пред "Блумбърг", че пътят към мира в Украйна може да включва създаването на „автономни зони“, макар че не даде много подробности.
„Автономните зони могат да означават много неща за много хора, но трябва да се работи по тези детайли“, каза той.
Гренел не смята, че Украйна трябва да стане член на НАТО в близко бъдеще. /БГНЕС
Още от Свят
Четирима души загинаха при руски въздушна атака срещу град Суми - едната жертва е дете
13-годишно момиче е убито докато е чакало на спирка на градския транспорт.
Радан Кънев е новият лидер на ДСБ
В състезанието за поста той надделя над депутата Йордан Иванов, а третият кандидат - представителят на софийската организация Васко Василев, се оттегли
Моджтаба Хаменей заплаши с „неизбежно“ отмъщение за смъртта на баща му
Всъщност няма независимо потвърждение за авторството на обръщението, нито за това в какво състояние е сегашният върховен лидер на Иран