Русия засилва натиска над световните сили да обещаят милиарди долари за възстановяване на Сирия след края на войната там, като в същото време Москва дава ясно да се разбере, че няма да участва. Това твърди "Файненшъл таймс" като се позовава на дипломатически източници.
Според изданието това е един от инструментите, които руснаците използват в усилията си да играят водеща роля за спиране на 6-годишния конфликт. Поредните преговори - но без очаквания за пробив - започнаха в четвъртък в Женева, пише изданието, цитирано от "Дневник".
"Руснаците влязоха, объркаха всичко, разрушават наред и искат всички останали да платят за това", казва европейски дипломат. Недоволни са и представители на държави от Персийския залив. И двете страни казват, че ще помогнат, но само ако има мирно споразумение с ясна схема за преход от властта на Башар ал Асад към следвоенно приемливо устройство на Сирия.
Миналата седмица на среща с посланици от ЕС зам.-министърът на външните работи Михаил Богданов, отговарящ за Близкия изток, е казал, че скоро в дневния ред ще попадне темата за възстановяване на Сирия и че ще има нужда от "десетки милиарди долари".
Руснаците наистина не искат да наследят една напълно разрушена Сирия - това е проблем, сходен на проблема, който американците имат с Ирак, казва близкоизточен дипломат. Но на Москва няма да ѝ е лесно, след като бойната ѝ авиация срина със земята цели квартали в някои градове и допринесе за бягството на милиони хора от домовете им.
ЕС опитва да свика през април международна конференция за бъдещето на Сирия. Така съюзът опитва да заеме водеща позиция в оформянето на това бъдеще, но, от друга страна, има критици, според които е твърде рано за подобен форум. Нищо сериозно не може да бъде постигнато, преди да има яснота каква ще е политиката на президента Доналд Тръмп към сирийския конфликт, както и доколко Иран е готов на компромиси.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков