13 Март, 2026

Скандинавските страни обединяват усилия срещу престъпните банди в Швеция

Скандинавските страни обединяват усилия срещу престъпните банди в Швеция

Проблемът е свързан с интеграцията на мигранти, които тровят живота на местните жители

Скандинавските страни ще засилят сътрудничеството си в борбата с организираната престъпност, създавайки нов полицейски център в Стокхолм. Това е в отговор на нарастващата заплаха от шведски престъпни банди, които вече оперират и в Норвегия, Финландия и Дания, предава Ройтерс.

Центърът ще бъде базиран в Стокхолм, където ще работят полицейски служители от Финландия, Норвегия и Дания, за да споделят информация и предотвратяват разрастването на престъпните мрежи

Шведският министър на правосъдието Гунар Стромер заяви, че целта е по-ранно идентифициране на младежи, застрашени от въвличане в престъпни групи, и предотвратяване на тяхното участие в насилствени престъпления. Датският министър на правосъдието Петер Хумелгаард изрази загриженост за разпространението на "шведската култура на насилие", която той определи като нежелана в Дания.

Престъпността в Швеция се свързва с дългогодишни проблеми с интеграцията на имигрантите, а страната има най-висок процент на насилие с оръжие на глава от населението в ЕС. През последните години престъпните банди се активизират и в съседните скандинавски страни, като Норвегия и Дания също усещат последиците. Норвегия съобщи, че шведските престъпни мрежи вече оперират на територията на цялата страна, привлечени от по-високите цени на наркотиците и по-слабата конкуренция.

Швеция значително затегна имиграционната си политика през последните години, след като престъпността нарасна. Дясноцентристкото правителство, избрано през 2022 г., обеща да се справи с проблема, но предизвикателствата остават големи.

Сподели:

Коментари (0)

 САЩ: Новият не толкова върховен лидер на Иран е ранен и вероятно обезобразен

САЩ: Новият не толкова върховен лидер на Иран е ранен и вероятно обезобразен

„Между нашите военновъздушни сили и тези на израелците са поразени над 15 000 вражески цели. Това са значително повече от 1000 на ден“, подчерта Хегсет

4-ма военни на САЩ са загинали в разбилия се самолет в Ирак. Издирват останалите двама.

4-ма военни на САЩ са загинали в разбилия се самолет в Ирак. Издирват останалите двама.

На друго място френски войник беше убит при атака в автономния регион Кюрдистан в Ирак, заяви на 13 март френският президент Еманюел Макрон

Коща алармира: Разхлабването на санкциите срещу руския петрол от САЩ е риск за сигурността на Европа

Коща алармира: Разхлабването на санкциите срещу руския петрол от САЩ е риск за сигурността на Европа

Коментарът му идва на фона на нарастващо напрежение между Вашингтон и европейските съюзници относно подхода към санкционната политика срещу Москва