24 Ноември, 2024

БАН: Има грешна задача в матурата за 12-и клас по български език и литература

БАН: Има грешна задача в матурата за 12-и клас по български език и литература

В служба "Езикови справки и консултации" са получили родителски сигнали и за евентуални грешки в теста за 7-ми клас

Родители откриха грешка в една от задачите на теста от матурата по български език и литература за зрелостниците. Неправилно членуване в изречение е посочено като верен отговор от експертите на МОН. 

Примерът "Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли КОМИСИЯ" взриви социалната мрежа с неестественото си звучене и липсата на членуване на съществителното "комисия", което българският език изисква. Същият отговор "б" обаче е посочен като верен от МОН. Той е грешен граматически, от което следва, че в цялата задача няма нито един верен отговор и съответно дванайсетокласниците са подведени от съставителите на изпитните задачи. Това би трябвало да доведе до незачитане на точките от тази задача, както и да са отговаряли на нея абитуриентите. 

Родители са звънели и на телефона на службата за езикови справки към Института по български език на БАН, признаха оттам за Канал 3. Филолозите са категорични, че посоченото за вярно изречение звучи неестествено заради употребената нечленувана форма и е съвсем нормално да приемем, че се схваща като неграматично. 

"Оттук следва, че във всички изречения на въпросната задача № 7 има допусната граматична грешка и няма нито едно, което да отговаря на условието", коментираха още специалистите от БАН. 

Според тях е възможно да става въпрос за техническа грешка, но от МОН са тези, които ще обяснят. Според филолозите е твърде пресилено сега да си измисляме разни доводи, че въпросното съществително "комисия" в изречението не е грешка, защото езиковият усет подсказва точно обратното. 
В службата "Езикови справки и консултации" са получили родителски сигнали и за евентуални грешки в теста за 7-ми клас, но примерите се проверяват, поради което не пожелаха да конкретизират за коя задача става въпрос. 

На въпрос защо МОН не се възползва от услугите на най-големите капацитети по български език в такива важни случаи, като съставянето на тестове за матури, от БАН обясниха, че вероятно е заради условието за конфиденциалност - да не изтече предварително какво ще се падне на изпита. А покрай примера от съседната подточка в същата задача от теста:  "По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти", където се изисква ИскърскоТО дефиле да бъде членувано, езиковедите напомниха, че е правилно да кажем и да напишем: "МинистерскиЯТ съвет се събра", "Законът влиза в пленарнаТА зала". Масово обаче от устата на депутати и журналисти чуваме "отивам на Министерски съвет" или "влиза в пленарна зала". Сред най-масовите грешки са и използваните в ежедневието грешни изрази като "на рецепция", "на каса", които изискват категорично членуване.
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов