27 Август, 2026

Скай нюз: Путин се държеше в Аляска като домакин, диктуващ правилата

Снимка: EPA/BGNES

Ттова сигурно е "първият и единствен път, когато Доналд Тръмп не отговарял на въпроси от пресата, и това вероятно е защото Владимир Путин е поставил това условие“.

Кореспондент на британската медия „Скай нюз“ в Москва - Айвър Бенет, който пътува с руската делегация до Аляска, определи пресконференцията на Тръмп и Путин като „една от най-необичайните“, на които е присъствал.
Той отбелязва също, че това сигурно е бил „първият и единствен път, когато Доналд Тръмп не е отговарял на въпроси от пресата, и това вероятно е защото Владимир Путин е поставил това условие“ - нещо, което руският лидер често прави. 

Бенет посочва, че въпреки очакванията на руснаците  разговорите да продължат 6-7 часа, те са приключили „много по-рано“ от това. „На този етап просто не знаем какво се е случило“, отбелязва той.
Възможно е обаче Москва да е създала фалшива представа за очакванията си, както направи с графика за придвижването на Путин към Аляска. Първоначално контролираната от Кремъл агенция ТАСС писа, че Путин трябва да е на един от четирите самолета, които излетяха от Москва вечерата на 14 август - нещо, което дори към момента на съобщението не изглеждаше вероятно.  

Но това, което Бенет смята за наистина интересно, е че Путин говори първи на пресконференцията, „сякаш е домакин“.
„Той каза, че е приветствал Доналд Тръмп като съсед – по този начин затвърждава идеята, че той е този, който командва тук, той е този, който диктува правилата“, коментира Бенет. 

Той отбелязва също, че макар лозунгът зад двамата мъже да гласеше „стремеж към мир“, Путин изглежда всъщност се стреми към по-добри двустранни отношения със САЩ. 

А позоваването на Путин на „основните причини“ за войната в Украйна, което е неговият лайтмотив, "предполага, че всички червени линии на Русия все още са валидни – че не иска НАТО да се разширява по на Изток, че иска Украйна да се съгласи на постоянен неутралитет“. 

„Така че, не изглежда Владимир Путин да е направил никакви отстъпки, макар Доналд Тръмп да твърди, че много точки са договорени“, заключава Бенет. /БГНЕС

Сподели:
Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Ударите с дронове са повредили няколко технологични агрегата и други конструкции в рафинерията „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"

Коментари (0)