20 Декември, 2025

Скопие и ЕС подписаха споразумение за партньорство в отбраната

Скопие и ЕС подписаха споразумение за партньорство в отбраната

Снимка: архив

Платформа за засилен диалог и сътрудничество по въпросите на сигурността и отбраната

Северна Македония и Европейският съюз подписаха Споразумение за партньорство в областта на сигурността и отбраната.

Македонският външен министър Тимчо Муцунски и върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел сложиха подписите си под документа.

Споразумението ще допринесе за укрепване на устойчивостта и ще даде възможност за съвместно справяне с предизвикателствата пред сигурността, като например хибридните заплахи, укрепването на киберсигурността, борбата с тероризма и др.

Партньорството представлява и значителна стъпка в задълбочаването на практическото сътрудничество между Скопие и ЕС.

„Партньорството създава платформа за засилен диалог и сътрудничество по въпросите на сигурността и отбраната, отразявайки решимостта на двете страни да работят заедно за справяне с общите предизвикателства пред сигурността във все по-сложната глобална среда“, заявиха от Европейската служба за външна дейност (ЕСВД).

„Северна Македония е кандидат за членство в ЕС и важен и уважаван партньор на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Като такава тя е и активен участник в общата политика на ЕС в областта на сигурността и отбраната.“ - се казва още в съобщението на службата.

В него се припомня и решението на ЕС от септември 2024 г. да предостави подкрепа в размер на 13 млн. евро в рамките на Европейския фонд за мир за армията на Република Северна Македония.

„ЕС и Северна Македония са единни в решимостта си да задълбочат сътрудничеството за решаване на неотложни въпроси, свързани със сигурността и отбраната, и да проучат нови възможности за съвместни действия. Това партньорство представлява значителна стъпка напред в съвместния им ангажимент за по-сигурна и по-устойчива Европа.“ - посочват от ЕСВД.

Преди подписването на споразумението, Борел подчерта, че, освен икономически, ЕС е и политически съюз с отговорности във всички сфери на политическия живот, включително в областта на сигурността и отбраната.

„Без сигурност не е възможно да се прави нищо. Затова нека работим усилено, за да гарантираме, че европейците се радват на сигурност. Това е много рядка ситуация в съвременния свят, защото живеем в много по-несигурен свят, отколкото преди 5 години.“ - подчерта европейският първи дипломат. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

В Маями, САЩ се провеждат преговори между Украйна и Русия

В Маями, САЩ се провеждат преговори между Украйна и Русия

Възможност да се включи в разговорите обяви и първият дипломат на САЩ Марко Рубио, който заяви, че Украйна няма да бъде принуждавана да сключва мир, с който не е съгласна

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

Това е денят на зимното слънцестоене и най-краткия за 2025 г. с времетраене за София от 9:03 часа

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Украинският президент заяви, че европейските лидери са демонстрирали своята сила и почтеност за решението да предаде на Украйна тази сума и че страната му очаква да използва всичките 210 милиарда руски активи