Въпреки усилията на Северна Македония и България за преодоляване на различията и стъпките в посока решение на проблемите между двете страни, едно събитие, случило се вчера на традиционен македонски фестивал, отново нагнети напрежението.
По време на ежегодния Вевчански карнавал в РС Македония бе запалено българското знаме. Вѐвчани е село в югозападната част на Северна Македония, център на едноименната община, в която е единственото населено място.
Реакцията на България не закъсня, като вицепремиерът Екатерина Захариева разпореди на българския посланик в Скопие Ангел Ангелов да изрази пред правителството на Република Северна Македония силното възмущение на страната от този вандалски акт. Посланик Ангелов отправи остра вербална нота до МВнР на Република Северна Македония.
„По повод информацията за изгореното българско знаме в село Вевчани в Република Северна Македония, аз помолих българския посланик в Скопие да изрази до правителството на Република Северна Македония нашето силно несъгласие с този акт на вандализъм. Посланик Ангелов вече е изпратил остра вербална нота до Министерството на външните работи на РСМ“, написа Захарева във Фейсбук.
Министерството на външните работи на РС Македония също осъди изгарянето на българското знаме на карнавала във Вевчани, оценявайки го като вредно за репутацията на страната.
„Вековната традиция не трябва да бъде застрашена от дейности, които омаловажават или обиждат нации, държави, особено нашите съседи. Осъждаме изгарянето на знамето на Република България по време на Карнавала във Вевчани, действие, което не само уврежда репутацията на Карнавала, но и репутацията на Република Северна Македония“, пише във Фейсбук Министерството на външните работи.
Вчера силите на реда се опитаха да предотвратят провеждането на карнавала поради пандемията от коронавирус. Участниците в карнавала обаче въпреки това преминаха по централаната част на селото. Полиция имаше само в центъра на селото и пред общината, предаде местната телевизия Алсат М. Според кмета Сашо Янкоски "всички са имали вина за напрежението, но най-много полицията, която е изпратила прекалено много служители на реда".
Фактор
По време на ежегодния Вевчански карнавал в РС Македония бе запалено българското знаме. Вѐвчани е село в югозападната част на Северна Македония, център на едноименната община, в която е единственото населено място.
Реакцията на България не закъсня, като вицепремиерът Екатерина Захариева разпореди на българския посланик в Скопие Ангел Ангелов да изрази пред правителството на Република Северна Македония силното възмущение на страната от този вандалски акт. Посланик Ангелов отправи остра вербална нота до МВнР на Република Северна Македония.
„По повод информацията за изгореното българско знаме в село Вевчани в Република Северна Македония, аз помолих българския посланик в Скопие да изрази до правителството на Република Северна Македония нашето силно несъгласие с този акт на вандализъм. Посланик Ангелов вече е изпратил остра вербална нота до Министерството на външните работи на РСМ“, написа Захарева във Фейсбук.
Министерството на външните работи на РС Македония също осъди изгарянето на българското знаме на карнавала във Вевчани, оценявайки го като вредно за репутацията на страната.
„Вековната традиция не трябва да бъде застрашена от дейности, които омаловажават или обиждат нации, държави, особено нашите съседи. Осъждаме изгарянето на знамето на Република България по време на Карнавала във Вевчани, действие, което не само уврежда репутацията на Карнавала, но и репутацията на Република Северна Македония“, пише във Фейсбук Министерството на външните работи.
Вчера силите на реда се опитаха да предотвратят провеждането на карнавала поради пандемията от коронавирус. Участниците в карнавала обаче въпреки това преминаха по централаната част на селото. Полиция имаше само в центъра на селото и пред общината, предаде местната телевизия Алсат М. Според кмета Сашо Янкоски "всички са имали вина за напрежението, но най-много полицията, която е изпратила прекалено много служители на реда".
Още от Свят
Висш генерал на САЩ пристигна във Венецуела, за да ръководи помощта след земетресенията
От Южното командване уточниха, че генерал Джарард е най-високопоставеният представител на командването SOUTHCOM и е вече на място във Венецуела
С 660 дрона ВСУ атакуват Русия - най-масираният удар срещу агресора
Губернаторът на Тулска област Дмитрий Миляев уточнява, че досега са нанесени щети по енергийната структура на Русия, рафинерия на изток от Москва, промишлени предприятия в руския град Новомосковск
Муцунски "ужасно разочарован" от българското МВнР, иска още обяснения за нотата към Мицкоски
В интервю за ТВ Канал 5 македонският външен министър заяви, че отговорът от София не съдържа "ясно отричане", че документът е изтекъл от Българското министерство на външните работи"