28 Август, 2026

Скопие приема закон за защита на македонския език и кирилица

Скопие приема закон за защита на македонския език и кирилица

Днес парламентарната комисия по култура на РСМ ще обсъди на второ четене законопроекта за използването на македонския език.

Вносител на закона е Министерството на културата, а целта е повишаване на езиковата култура, възпитание и защита на македонския книжовен език и неговата кирилица.

Утвърждаване на необходимостта от повишена социална и индивидуална загриженост за правилно използване в общественото и официалното общуване, зачитане и насърчаване на езиковия стандарт и организиране на дейности в тази посока.

Новият закон ще разшири областите, в които македонският книжовен език и неговата кирилица са задължително използвани. Ще се разшири обхватът на задължителната корекция на публикуваните текстове: общите и индивидуалните актове на законодателната, изпълнителната и съдебната власт и органите на местното самоуправление, официалните документи и текстове на тези органи, но също така и на публични институции и институции в областта. на културата, образованието и науката. /БГНЕС

Сподели:
WSJ:  От гледна точка на здравия разум Русия не би трябвало да напада НАТО, но...

WSJ: От гледна точка на здравия разум Русия не би трябвало да напада НАТО, но...

"В случая с НАТО Путин вече изпитва Алианса в „сивата зона“, търсейки слабите му места, без да стига до реален конфликт", смятат от изданието

Кандидатът на френската левица за президент се оказа внук на съветски шпионин, агент на Коминтерна

Кандидатът на френската левица за президент се оказа внук на съветски шпионин, агент на Коминтерна

 Рафаел Глюксман заема проевропейски и проукраински позиции и се опитва да обедини умерената левица

Вашингтон отговори положително на предложението на Полша за постоянна военна база

Вашингтон отговори положително на предложението на Полша за постоянна военна база

В речта си пред първия Варшавски панаир на отбраната, двудневно събитие за сигурност и отбранителна индустрия в полската столица, полският вицепремиер Косиняк-Камиш заяви, че Полша е по-близо от всякога до постигането на тази цел, съобщава TVP World

Коментари (0)