28 Юли, 2026

Скрили инцидент от 2023 г.: Самолет на Буяр Османи изгубил GPS над България

снимка: БГНЕС

Албанският портал „Javanews“ разкрива, че два идентични случая с блокиране на навигацията са свързани с висши европейски и регионални лидери, но само този с Урсула фон дер Лайен е огласен публично.

Случаят с проблема при  кацането на самолета на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Пловдив заради загуба на GPS навигация не е единствен. Според публикация на албанския портал „Javanews“, подобен инцидент е станал и през февруари 2023 г. със служебния самолет на тогавашния външен министър РС Македония и председател на ОБСЕ Буяр Османи.

Според източници, цитирани от портала, самолетът на Османи е изгубил напълно GPS сигнал, докато е прелитал над българското въздушно пространство. Пилотите са били принудени да използват ръчни системи за навигация и хартиени карти, прилагайки същите протоколи за аварийно управление, които са били използвани и при последния случай с Фон дер Лайен.

За разлика от сегашната реакция, тогава инцидентът не е бил публично обявен нито от ОБСЕ, нито от Европейския съюз, нито от НАТО. Той е останал предмет на вътрешно разглеждане и не е станал достояние на медиите.

Експерти по авиационна сигурност предупреждават, че подобни блокирания на GPS сигнал („джеминг“ и „спуфинг“) зачестяват в източноевропейския регион и носят риск от сериозни авиационни инциденти.

Официална Москва отрече участие в блокиранията, но според „Javanews“ случаят с Османи поставя под съмнение устойчивостта на въздушната сигурност на източния фланг на НАТО.

Сподели:
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си

"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова  би трябвало да е от “Прогресивна България”

Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”

"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.

Коментари (0)