11 Март, 2026

Sky News: Путин се съгласи да отиде в Аляска при Тръмп по две причини

 Sky News: Путин се съгласи да отиде в Аляска при Тръмп по две причини

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За да се състои визитата, Министерството на финансите на САЩ, изглежда, ще трябва да свали санкциите от руския лидер

Очакваше се срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин да се проведе на неутрална територия, възможно в Саудитска Арабия или ОАЕ. Но руският лидер се съгласи да отиде на територията на Тръмп – в Аляска. И, както пише кореспондентът на Sky News Айвор Бенет, тази среща ще бъде за руския лидер „огромна победа“, дори ако Тръмп смята, че това демонстрира неговата сила.

САЩ не са член на Международния наказателен съд, така че арест на Путин не го заплашва. Но за да се състои визитата, Министерството на финансите на САЩ, изглежда, ще трябва да свали санкциите от кремълския лидер, както бе направено, когато неговият инвестиционен представител Кирил Дмитриев пристигна във Вашингтон през април. И това показва една от причините, поради които Путин се е съгласил на срещата в Аляска, отбелязва се в статията.

„Вместо да въвеждат санкции срещу Русия, както Тръмп заплашваше през последните дни, САЩ ще ги отменят. Дори и временно, това ще бъде изключително символично и ще представлява огромна победа за Москва. Американският лидер може да мисли, че държи всичко под контрол – миротворчески президент, който заповядва на воинствен агресор да дойде на негова територия – но визуалният ефект е повече от приемлив и за Путин. Това ще бъде решително прекратяване на неговата международна изолация“, пише Бенет.

Освен това, в резултат на срещата Путин ще получи желаното – възможността да раздели съседните територии без участието на Киев.

„И това е още една причина, поради която Путин би се съгласил на срещата, независимо къде ще се проведе. Защото това е реална възможност за постигане на неговите цели.“

За Русия въпросът не е само в териториите. Тя иска и постоянен неутралитет на Украйна, както и ограничаване на нейните въоръжени сили – част от геополитическа стратегия за предотвратяване разширяването на НАТО. През последните месеци, въпреки нарастващия натиск от САЩ, Москва не е показвала намерение да прекрати войната, докато тези условия не бъдат изпълнени. И е възможно Владимир Путин да смята, че срещата с Доналд Тръмп е най-добрият шанс за постигането им.

Срещата между Тръмп и Путин
По-рано Тръмп заяви, че ще се срещне с руския лидер Владимир Путин следващия петък, 15 август 2025 г., в щата Аляска. Това впоследствие потвърди и помощникът на Путин Юрий Ушаков.

The Wall Street Journal пише, че предложението на Путин към Тръмп предвижда „значителни териториални отстъпки“ от страна на Украйна. В частност, Русия изисква да ѝ бъде предадена цялата територия на Донецка и Луганска област.

Сподели:

Коментари (0)

Опасно близо: САЩ обмислят разполагането на американски военни и самолети в Румъния

Опасно близо: САЩ обмислят разполагането на американски военни и самолети в Румъния

Румънският командир в оставка Санду Валентин Матею предупреди, че в случай на участие на Румъния в операциите на САЩ, Иран може да разглежда страната като потенциална цел за удари

Израелски самолет с таен товар кацнал в Белград, докато Сърбия подновява оръжейния износ

Израелски самолет с таен товар кацнал в Белград, докато Сърбия подновява оръжейния износ

Анализ на полети показва серия от товарни маршрути между Тел Авив и Белград, докато сръбските власти мълчат какъв товар се превозва и за кого е предназначен

Русия възпламени гражданско предприятие в Харков: Има загинали и ранени

Русия възпламени гражданско предприятие в Харков: Има загинали и ранени

„Известно е, че двама души са загинали в резултат на руската атака срещу Шевченковски район на Харков“, съобщи ръководителят на Харковската областна държавна администрация Олег Синегубов