Повече от половината граждани на Германия не смятат, че дългогодишният канцлер на страната Ангела Меркел ще им липсва след оттеглянето й след изборите в неделя, съобщава ДПА, цитирана от news.bg.
Според социологическо проучване на изследователския институт Civey около 52% от анкетираните са заявили, че Меркел вероятно или определено няма да им липсва.
Тя слиза от политическата сцена след близо 16 години на власт.
Тази неделя германците отиват на избори за нов канцлер на страната. До момента социологическите прогнози са за оспорвана битка между двамата основни кандидати за поста.
Около 38% от запитаните твърдят, че Меркел ще им липсва. 10% пък не могат да преценят.
Проучването сочи, че на 63% от поддръжниците на християндемократите на Меркел тя ще им липсва, докато едва 2% от избирателите крайнодясната "Алтернатива за Германия" ще тъгуват за нея.
В изследването, проведено допитването между 22 и 24 септември, са взели участие 5 007 души над 18-годишна възраст.
![След 16 години на власт германците няма да тъгуват за Меркел](/static/downloads/uploads/Images_3/A/angela-merkel-12.jpg)
Ангела Меркел
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца