18 Юни, 2026

След 3 часа и половина разговори Байдън вдигна палец - знак за успех

След 3 часа и половина разговори Байдън вдигна палец - знак за успех
снимка: БГНЕС/ЕРА

Три часа и половина продължи срещата на върха между президентите на Съединените щати и Русия - Джо Байдън и Владимир Путин. И от Кремъл, и от Белия дом потвърдиха края на преговорите. 

На излизане Джо Байдън е вдигнал палец нагоре - знак за успех, преди да се качи в лимузината си и да отпътува от вила "Ла Гранж". Срещата в тесен състав между двамата лидери е продължила два часа, а разговорите в разширен състав на делегациите са били в един панел, вместо планираните два и са продължили час и половина. 

Всеки момент се очаква да започне пресконференцията на Владимир Путин, от която ще разберем договорено ли е нещо между двамата президенти. 

По-късно се очаква брифинг и на американския президент Джо Байдън.

Денят в Женева следваше  строга хореография. Байдън е в Женева от снощи, а до вилата „Ла Гранж“ на брега на Женевското езеро той пристигна със своята лимузина, известна с прозвището „Звярът“.

Владимир Путин кацна в Женева по обяд и от летището към вилата се отправи конвой от най-малко 17 автомобили, без да се брои полицейският ескорт. Преди началото на разговорите на входа на „Ла Гранж“ двамата лидери бяха приветствани от домакина - швейцарския президент Ги Пармелен:

„От името на правителството на Швейцария ви приветствам в Женева - градът на мира. За Швейцария е чест и удоволствие да е домакин на тази среща на върха и по силата на традицията ние подкрепяме диалога и взаимното разбирателство. Пожелавам и на двамата президенти ползотворен диалог в интерес и на двете държави, и на света“, каза Пармелен.

Във вила „Ла Гранж“ двамата президенти позираха пред журналистите на фона на библиотека, от двете им страни стояха съответно държавният секретар Антъни Блинкън и външният министър Сергей Лавров, а по средата стоеше голям глобус.

Първи заговори Владимир Путин:

„В руско-американските отношения се натрупаха доста въпроси, които изискват среща на най-високо равнище. Надявам се разговорите да бъдат продуктивни". И разбира се, благодаря на Байдън, че поиска среща на върха“.

А Байдън каза:

„Винаги е по-добре срещата да е лице в лице“.

В 18 часа швейцарско време започна разширената среща на делегациите от САЩ и Русия.

Очаквайте подробности.

(Източник: БНР)

Сподели:
Как Украйна изолира Крим от Русия - кризата в Москва се задълбочава

Как Украйна изолира Крим от Русия - кризата в Москва се задълбочава

Това, което украинската армия не можа да постигне по време на контранастъплението през 2023 година, сега изглежда се компенсира благодарение на развитието на дроновите технологии

Германия и Украйна подписаха споразумение: разработват нова ПВО система - за прехващане на балистични ракети

Германия и Украйна подписаха споразумение: разработват нова ПВО система - за прехващане на балистични ракети

В изказване пред Контактната група за Украйна Зеленски каза, че Киев спешно се нуждае от далекобойна артилерия и безпилотни средства

Писториус: Путин е в задънена улица, подкрепата за Украйна дава резултати

Писториус: Путин е в задънена улица, подкрепата за Украйна дава резултати

„Това е единственият начин Украйна да запази и допълнително да засили своя импулс на бойното поле. И трябва да координираме нашата подкрепа, за да привлечем необходимите ресурси“, добави германският министър.

Коментари (0)