9 Юни, 2026

След 9-часова блокада на сръбско-унгарската граница българските автобуси потеглиха за Виена

След 9-часова блокада на сръбско-унгарската граница българските автобуси потеглиха за Виена
снимка: БГНЕС

След близо 9 часа престой на сръбско-унгарската граница няколко български автобуса с туристи успяха да потеглят в посока Виена. Сънародниците ни престояваха заради засилени проверки от страна на властите в Унгария и търсеха съдействие от посолството ни в Будапеща, посочва БНР. 

След разговор с Посолството на България в Унгария българите са получили информация, че властите извършват проверки за мигранти и това е причината за забавянето. От Посолството ни в Унгария заявиха за БНТ, че са в постоянен контакт с нашите сънародници.

Автобусите ни са потеглили с предимство, каза една от потърпевшите Елеонора Стойкова.

Часове по-рано, обаче, ситуацията беше съвсем различна, за което тя информира пред БНР: "Организирана екскурзия, която пътува за Австрия, Виена. Автобусът е пълен с деца. Има, доколкото разбрах, в един от другите български автобуси и бременна жена. Нямаме толкова храна вече достатъчно, нито вода. Звъняхме на посолството в Унгария, където ни отговориха, че текат сериозни проверки, предвид че Унгария е външна граница на Шенген за емигранти, но до момента в нито един от автобусите не виждаме действително да текат проверки".

"Просто около 25 автобуса стоят блокирани и не се случва абсолютно нищо. Унгарските власти абсолютно никакви обяснения не ни дават. Търпението на всички се изчерпа. Децата са вече изморени, изнервени и гладни. Нямаме тоалетна дори. Буквално сме в нищото. Ужасно е", допълни Стойкова. 

Сподели:
Смут в образователната система: Властта изтегли парите по сметките на училища, директори в шок

Смут в образователната система: Властта изтегли парите по сметките на училища, директори в шок

От образователното и финансово министерство аргументират стъпката като "ход за по-ефективно управление на публичните разходи до приемането на закона за държавния бюджет за 2026"

Официално отварят временния обходен път над свлачището Пампорово – Смолян

Официално отварят временния обходен път над свлачището Пампорово – Смолян

Няма да се допуска движение на аквомобили над 3,5 тона

„Кошница с грижа“ тръгва днес: държавата и големите вериги обединяват сили срещу високите цени

„Кошница с грижа“ тръгва днес: държавата и големите вериги обединяват сили срещу високите цени

Инициативата идва на фона на продължаващите обществени дискусии за ръста на цените на храните и необходимостта от по-ефективни механизми за защита на потребителите. Основната ѝ цел е да осигури по-голяма предвидимост на разходите за домакинствата

Коментари (0)