30 Април, 2026

След изявлението, което предизвика буря: Таяни се извини за "историята на Италия"

След изявлението, което предизвика буря: Таяни се извини за "историята на Италия"

Антонио Таяни

Изявлението нямало нищо общо с териториални претенции от страна на Италия, подчерта европейският лидер

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни поднесе извинения за изявлението си, което направи край Триест по повод възпоменателна церемония за жертвите на фашизма, съобщава "Фокус". Европейският лидер подчерта, че те не са израз на териториални претенции от страна на Италия към Хърватия и Словения и изрази съжаление, че е бил разбран погрешно, отбелязва електронното издание на сараевския ежедневник Dnevnik, като припомня, че европейският политик нарече Истрия и Далмация „италиански“.

„Моите изявления по никакъв начин не означават териториални претенции, говорих за италианците, които са живели в Истрия и Далмация… Съжалявам, ако думите ми са разбрани погрешно, нямах намерение да обиждам никого, исках да изпратя послание за мир на всички, че онова, което се случи тогава, никога няма да се повтори отново“, подчерта Таяни в началото на пленарната сесия на ЕП в понеделник. 

Таяни говори в неделя на честването на Деня на паметта на жертвите на фашизма в населено място край в Триест. В края на речта си той възкликна: „Да живее Триест, Италианска Истрия, Италианска Далмация“. Изявлението му предизвика истинска буря както в Загреб, така и в Любляна, подчертават от редакцията. 

В обръщението си, поясни Таяни, е искал да подчертае пътя на помирението между италианския, хърватския и словенския народ и техния принос към европейския проект. „Възстановявайки историческата истина, беше възможно да се направи обрат в отношенията между Италия, Хърватия и Словения, които днес са страни със солидно приятелство", заяви Таяни, добавяйки, че „трайният мир между бившите врагове е най-добрият пример за това как Европейският съюз е успешна история".

Сподели:

Коментари (0)

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

„Джералд Р. Форд“, участвал във войната срещу Иран и операции по залавянето на венецуелиския лидер Мадуро, се очаква да се върне в базовото си пристанище във Вирджиния в средата на май

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“